התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת בא
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   --
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת בא      –    נלמד על עבודת השמחה שלנו
                          איך הצחוק מושך אלינו את שמחת החיים הנכונה.

נאמר בפרשת בא  (שמות י' א') "וַיֹּ֤אמֶר יְהֹוָה֙ אֶל־משֶׁ֔ה בֹּ֖א אֶל־פַּרְעֹ֑ה . . ." הרב זמיר כהן בשיעורו לפר' השבוע, שואל מדוע אמר ה' למשה "בא אל פרעה" נראה שהיה צריך לומר לו "לך אל פרעה", הרי הוא שולח אותו לשליחות אל פרעה. והוא מסביר, שרק בורא עולם רשאי לומר בא, כשהוא שולח אותו למקום אחר, כי בורא עולם נמצא גם פה וגם שם, הוא נמצא ונוכח בכל מקום. כמו שנאמר: " . . . מלוא כל הארץ כבודו".
אז כולנו יכולים להרגיש מוגנים, ממש כתינוק המעורסל בזרועות האמא ומוגן כל הזמן.

כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.

*תרגיל צחוק – מלוא כל הארץ
נתחיל בשאיפה עמוקה ומתיחת זרועות נרפה וננשוף. אליהו שירי מביא מתוך הזוהר: "כי שמחת האדם מלמטה מושכת אחריו שמחה אחרת נוספת מלמעלה". אנו צריכים רק לעורר את השמחה שלנו כאן למטה, ובורא עולם הנמצא בכל מקום כאמור,  יעורר עלינו שמחה מלמעלה.  אז "נרים", לכאורה, בזרועותינו,  מלוא חופנים כמויות  של צחוק ושמחה ונפזר אותם בכל מקום בחדר. נסתובב ונניף בידינו כמויות של צחוק  לכל עבר. נשימות עמוקות ושוב נמשיך להסתובב ולצחוק אל בורא עולם מלוא כל הארץ כבודו.     יפה עשיתם!!

 
כתוב בהמשך הפרשה (שמות י"ג, ט "וְהָיָה לְךָ לְאוֹת עַל יָדְךָ וּלְזִכָּרוֹן בֵּין עֵינֶיךָ לְמַעַן תִּהְיֶה תּוֹרַת ה' בְּפִיךָ".
אומרת הרבנית ימימהמזרחי, שפרשת בא מלמדת אותנו, להיות / לעשות / לפעול בשמחה ולא כמו שפחה. שמחה זו בעצם חירות. לצאת ממצרים כל יום, לצאת ממצב של עבדות כל יום לצאת מהמיצרים.
אז איך אנחנו הופכים להיות חירותיים ?
כשאנחנו מפעילים שלושה דברים לטובת העניין  ידיים, עיניים ופה המוזכרים בפסוק הנ"ל. איך תהיה החירות צרובה בכם תמיד? איך תהיה יציאת מצרים צרובה בכם תמיד ?  את זה חודש שבט מספק לנו. 
ראשי תיבות שבט = שַׂמחֵם, בַּרכֵם, טהרֵם.  (מתוך  תפילת אנא הכח)
שמחם – אלו העיניים, כח הראיה, הכח לראות את הטוב.
ברכם – זהו הפה, כח הדיבורים עם הפה לומר ברכה, לברך, להחמיא, לפרגן ולשבח.
טהרם -  זהו כח הידיים  לעשות מעשים. לנקות לטהר אנרגיות. ע"י הידיים אנחנו מעבירים אנרגיות, למשל כשמברכים, כשמוחאים כפיים ועוד. 
זו עבודת חודש שבט כדי לחיות חיים שמחים, משמעותיים וחירותיים.
 
*תרגיל צחוק רואים סרט שמח.  (העיניים)
נכסה את עינינו בעזרת כפות הידיים. בעיניים עצומות, נדמיין סיטואציה שמאד משמחת אותנו. כאילו שצופים בסרט.  למשל אני רואה בעיני רוחי את צחוקו-בוטיק בקיסריה בע"ה. כל המשתתפות הרבות עטופות בחלוקים לבנים, נחות ומתפנקות בכל מתקני האחוזה בקיסריה. מוזיקה מרגיעה מתנגנת ברקע, ריחות נעימים של שמני בריאות באוויר. חיוכים וצחוקים בכל פינה. נשים בפנים מאירות מאושר וכיף מכל פינה, אור גדול והמון סיפוק! 
כעת נתחיל לצחוק לאט ובהדרגה, ממשיכים "לצפות", לכאורה בחיזיון המשמח שלנו, צוחקים וצוחקים. לאט פותחים עיניים, וכעת נזכרים בסיטואציה וצוחקים בקול.  מעולה!!! חזק!     נשימות עמוקות.

*תרגיל צחוק הדיבור – צחוק המחמאה.   (הפה)
נסתדר בזוגות, זה מול זה, או בתרגול יחיד, נתייצב מול המראה, נדליק את רפלקס הצחוק ונתחיל להחמיא לעומד ממול, בין אם עומד שם אדם אחר, ובין אם נשקפת שם בבואתנו האישית במראה שממול. ממש בשפת הצחוק, נחמיא ונתכוונן ספציפית. למשל נרצה להחמיא לה על התספורת, נעשה זאת עם צחוק ותנועת יד המסמנת על התספורת. וכן הלאה. . . וכך ניתן להחמיא ללא מילים, חה חה חה  אך ורק עם צחוק. חזק מאד בעבודה עצמית מול המראה. שאיפות ונשיפות.  כל הכבוד!!

*תרגיל צחוק קטריה להמתקת הדינים   (הידיים)
שוב תרגיל בזוגות. נסתדר זה מול זה. נמחא בכף ימין שלנו אל כף שמאל שלו, ועם שמאל שלנו לימין  X שלוש פעמים בקצב. הא הא הא ו- בתנופה  בשתי הידיים יחד עם צחוק גדול גדול.  ושוב נחזור על זה, כעת נחליף בני זוג וכן הלאה.  בקבוצה נוסיף את ריקוד הצחוק "ע"י ניגונים ומחיאת כף מתמתקים כל הדינים."  וכעת נבצע את התרגיל בתפזורת תוך כדי ריקוד בחדר, פוגשים כל רגע מישהו אחר ומבצעים.    ונשימות  עמוקות.   נהדר !!!


שנזכה כולנו לשבת משמחת
באהבה ציפי דגן
 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן