התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת בראשית תשע"ז
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   !
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת בראשית      – נלמד על  מותר האדם מן הבהמה
                                              איך הצחוק מחייה את נשמתנו   

נאמר בפרשתנו: (בראשית  ב' ז') " וַיִּ֩יצֶר֩ יְהֹוָ֨ה אֱלֹהִ֜ים אֶת־הָֽאָדָ֗ם עָפָר֙ מִן־הָ֣אֲדָמָ֔ה וַיִּפַּ֥ח בְּאַפָּ֖יו נִשְׁמַ֣ת חַיִּ֑ים וַיְהִ֥י הָֽאָדָ֖ם לְנֶ֥פֶשׁ חַיָּֽה ."
מפרש רש"י:  "לנפש חיה:  אף בהמה וחיה נקראו נפש חיה, אך זו של אדם חיה שבכולן, שנתווסף בו דעה ודבור".  כלומר מותר האדם משאר יצורי העולם הוא הדיבור והדעה – השכל החשיבה וגם הצחוק, או ליתר דיוק האפשרות לבחור בצחוק. הבחירה שלנו היא הייחוד של בני האנוש על שאר יצורי עולם.
בימים אלו של "אחרי החגים.." אנו מברכים זה את זה בברכת  מועדים לשגרה, כדי שנצליח להפוך את השגרה למועד בע"ה. נזכה ליהנות מהשגרה הברוכה וזה יקרה ע"י הבחירות שלנו, נוכל לבחור להשתמש בכלי הצחוק המדהים המסוגל להפוך כל שגרה וכל יום חול למועד לחגיגה המשמחת את הלב.

כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.
הקליטה במח ימין היא דרך החוויה הרגשית שאותה זוכרים לטווח ארוך, הרבה יותר מאשר דרך מוח שמאל. ולכן נצמיד תרגילי יוגה צחוק לערכים מתוך פרשת השבוע וכך נטמיע אותם בתודעתנו. נתחיל בשאיפה עמוקה ונשחרר אוויר בנשיפה קולנית. . .

*תרגיל צחוק המשימות
מיד אחרי החגים נחתו עלינו כל משימות השגרה. וזה מרגיש קצת כבד פתאום אחרי חודש של מנוחת החגים.
נכין לנו את רשימת המטלות המחכות לנו ליום המחר. נעמיד את כף יד ימין שלנו מאוגרפת מול הפנים שלנו.
נפתח את האגודל ונאמר בקול את המשימה הראשונה. למשל "להכין מערכי שיעור להפעלות בשבוע הקרוב". ונצחק בקול תוך התמקדות מחשבה על משימה זו. חה חה חה !!  נהדר!!   ונשימה.   כעת נפתח את האצבע (השניה) ונאמר בקול את המשימה השנייה. למשל: " להתקשר לרשימת הלקוחות המסוימת" ונצחק בקול חזק עם המשימה הזו. חה חה חה !!   נפלא!!  ונשימה. וכן הלאה, לקבוע פגישה עם . . . , לסדר את המשרד . .  , לבנות תוכנית ל. . . לקבוע תור לבדיקות ... וכו' וכו' עם הרבה צחוק בכל משימה. חה חה חה! איך ההרגשה?   


"...וַיִּפַּ֥ח בְּאַפָּ֖יו נִשְׁמַ֣ת חַיִּ֑ים..."
אומר הרבי מלובביץ, (בספר "להחיות את היום")  ה'  יצר את כל הנבראים, אולם רק באדם הוא נפח נשמת חיים. כשהאדם מנפח משהו, הוא שואב את האוויר מתוך- תוכו. באותו אופן, העובדה שהקב"ה "נפח" בנו את נשמתנו מלמדת על כך שמקור החיות הפועמת בנו – נשמה שהיא "חלק א-לוה ממעל" – הוא ברובד א-לוהי פנימי ועמוק יותר מזה המחיה את שאר הנבראים. הדבר מהווה סימן לכך שהאדם הוא השחקן המרכזי בבריאה, הנושא באחריות לתכליתה, וכל יתר הנבראים ממלאים תפקידים משניים ביחס אליו. נשמתנו היא ניצוץ א-לוהי, "חלק אלו-ה ממעל ממש".   אחד התפקידים המיוחדים שלנו בעולם הוא לשמח את עצמינו ואת זולתנו, כמה קל וכיף לעשות זאת עם מתנת הצחוק שקבלנו עם הנשמה שלנו.

*תרגיל צחוק ניפוח נשמת חיים
נאחז בידנו בלון דמיוני. נדמה לעצמנו  שהבלון הוא חלק מנשמתנו שאותה עלינו לנפח ולמלא אותה באוויר של שמחה שתספיק לנו לכל היום. ניקח שאיפה עמוקה של אויר וננשוף הרבה צחוק  "לתוך הבלון". חה חה חה ! הבלון גדל לכאורה בתוך כפות ידינו. ושוב נשאף וננשוף צחוק  לתוך הבלון – הנשמה. חה חה !  כעת נאחז ב"נשמה" הצוחקת הזו ונצמידה לליבנו תוך כדי צחוק נעים ומהנה. ממש נתרפק עליה בכיף. חה חה חה !  כמה נפלא להתחיל יום עם נשמה צוחקת ושמחה. !    נשימות  כל  הכבוד!!


הנשמה שנפח בנו ה' לעולם אינה מאבדת את הקשר הפנימי שלה עמו. האתגר העומד בפנינו הוא להבטיח שקשר זה יתגלה ויופיע בחיינו. כשם שהרוח הנושבת יכולה להגיע ליעדה רק אם אין מחסומים העוצרים בעדה, כך נשמתנו הא-לוהית תוכל להאיר בחופשיות רק אם נסיר את כל המחסומים הרוחניים העלולים לעכב בעדה – הרהורים, מילים או מעשים שליליים, חלילה.

*תרגיל צחוק חיבור לה'
נעצום עיניים, בכפות ידיים פתוחות לפנים. נתמקד בבקשה מיוחדת או תפילה שלנו מבורא עולם, נתרכז לרגע באותה בקשה, וכעת נצחק אותה בקול ובשמחה לכיוון שמיים. חה חה חה !!  ועוד... נתחבר לבורא עולם מתוך השמחה שלנו, כפי שעשינו אמש במסע אמהות בקבר רחל.  ונסיים באמירת תודה גדולה לבורא עולם!


שבת מבורכת מרגשת מחייה וצוחקת
באהבה  ציפי דגן 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן