התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת ראה
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   מאת ציפי דגן
                                                     בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת ראה  
– נלמד על חשיבות  כח הראייה או טווח הראיה.


"רְאֵה! אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם הַיּוֹם בְּרָכָה וּקְלָלָה", נאמר בפרשתנו. וההמשך "את הברכה אשר תשמעו אל מצוות ה'. . . והקללה אם לא תשמעו. . ."
אומר רפאל כהן בספרו "האיש שהצליח לשנות את הסרט", מדובר כאן על חופש הבחירה שניתן לאדם. הבחירה בין הברכה לקללה, בעצם בין הרע לטוב.
נשמע מוכר? הבחירה בין להתבאס או לצחוק?
השאלה היא האם אנו יודעים מה באמת טוב לנו או חלילה רע לנו ?
ידוע הוא כי לרוב ההחלטה היא לפי עיני המתבונן. ולכן הפרשה מלמדת אותנו  על נושא הראייה. נדמה כי יכולת הראייה של האדם עשויה להספיק כדי לקבל תמונה רחבה ואמיתית, אך בסופו של דבר מדובר באשליה אופטית. אנו רחוקים מלראות את כל התמונה. כדי להשיג ראייה רוחנית אמיתית שהי נכונה יותר, צריך לעמול ולהתאמן הרבה.
ברגע שרמת המודעות שלנו עולה, יכולת הראייה הרוחנית שלנו מתרחבת.
יכולת זו עשויה לקבל גם ביטוי פיזי: למשל, נשים הרות מספרות כי בתקופת ההיריון "פתאום" הן פוגשות ומבחינות בהרבה נשים בהריון, ולהבדיל, דומה הדבר  לאדם המחפש לרכוש  רכב טויוטה ו"פתאום" רואה המון רכבי טויוטה בכביש.
אותן נשים הרות או להבדיל רכבים  לא היו שם קודם ? בוודאי שהם היו אבל אנחנו משום מה לא הבחנו בהם.
כמה פעמים הכתובת הייתה על הקיר ואנו לא ראינו?  מנגד, פעמים רבות נתקלנו בקשיים ("קללות") והחלטנו החלטות לא טובות. אך בדיעבד הסתבר כי החלטות  אלו היו טובות ומבורכות. משה רבינו מבטיח כי אם נפעל בהתאם לחוקי החיים והתורה, נוכל לראות ולקרוא נכון את "המפה היומיומית" ובכך לזכות לברכה במעשינו.
מה עלול לגרום ל"עיוורון" ולשיבוש יכולת הראייה ?
בעיקר האגו. אך גם חוסר גמישות מחשבתית, היצמדות להרגלים שליליים, עצלנות, תאוות ויצרים לא מרוסנים. או במילים אחרות: "אלוהים אחרים" הפנימיים שלנו, כלשון הפרשה.
ואנו ביוגה צחוק מטמיעים כל ערך ע"י חוויית הצחוק. קדימה!
תרגיל צחוק ריסון האגו –
נשימה עמוקה, "נאחוז" את האגו בשתי כפות הידיים ונסיר אותו מהראש שלנו, נניח אותו בצד, נלטף אותו ונצחק אליו: "חמודי אתה יוצא קצת לחופש כי אני צריכה לצחוק כעת". חה חה חה חה חה חה חה

תרגיל צחוק השדון-הרציו – היושב על הכתף שלנו ומעכב כל שאיפה שלנו. לבצע תנועת סילוק מעל הכתף עם האצבעות ועם צחקוקים קלים. "אנא הסתלק אתה מעכב אותי" חיחיחיחיחי

פרשת ראה מאפשרת לנו לחדד את חוש הראיה הרוחני שלנו, היא נותנת לנו כח להילחם בפחדים, בספקות, באגו ובאותם מחסומים שבעצם מונעים מאתנו לראות בבהירות את התמונה הרחבה יותר.

תרגיל צחוק להסרת פחדים וספקות – הקלאסי. כל אחד בוחר לו איזשהו פחד או ספק המקנן בראשו. ביד ימין "אוספים" את המחשבה הזו מהראש, וביד שמאל קולטים אותה. מחזיקים חזק חזק שלא תברח מכף היד. ומכריזים: "אני שולטת בה ולא ההיפך" ומתחילים לשחרר אצבע אחרי אצבע לכיוון הרצפה בליווי צחקוקים. ולנער חזק את שתי הידיים עם צחוק שמח וחזק + אמירה: "זה לא שלי יותר".

תרגיל צחוק להגשמת חזון / משאלה –(צחוק עצמי)  אצבע אל הלב + "אני מצליחה בע"ה  ב . . ."
 אם נשכיל להסיר את ה"אלוקים האחרים" – (הקללות) מחיינו "פתאום" נזכה לראות דברים חדשים שלא הבחנו בהם קודם. הראייה שלנו תהייה רוחנית גבוהה ורחבה יותר ואז נזכה להפוך את כל המניעות לנעימות (ר' נחמן). החלטות נכונות מפגשים מוצלחים וברכה במעשינו והגשמת החזון האישי שלנו. אמן !     בואי לעשות את זה יחד איתנו בצחוקונופש!
שבת מבורכת צוחקת ומלאת בעין  טובה
באהבה  ציפי
להאזנה לפרשה כולל תרגילי הצחוק
נא לחצו כאן