התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת בהר
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   !
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת בהר–    נלמד על שמיטה שהיא שליטה והיא ביטחון                                          
                             איך הצחוק משפר לנו שליטה וביטחון עצמי

בפרשת בהר   נאמר: (ויקרא פרק כ"ה  פסוק א' ב')  "וַיְדַבֵּ֤ר יְהֹוָה֙ אֶל־משֶׁ֔ה בְּהַ֥ר סִינַ֖י לֵאמֹֽר:  דַּבֵּ֞ר אֶל־בְּנֵ֤י יִשְׂרָאֵל֙ וְאָֽמַרְתָּ֣ אֲלֵהֶ֔ם כִּ֤י תָבֹ֨אוּ֙ אֶל־הָאָ֔רֶץ אֲשֶׁ֥ר אֲנִ֖י נֹתֵ֣ן לָכֶ֑ם וְשָֽׁבְתָ֣ה הָאָ֔רֶץ שַׁבָּ֖ת לַֽיהֹוָֽה: "
פרשתנו עוסקת במצוות שונות ופותחת דווקא במצוות השמיטה.
רש"י שואל על כך את השאלה המפורסמת: "מה עניין שמיטה אצל הר סיני, והלא כל המצוות נאמרו מסיני? אז מדוע פותחת הפרשה דווקא במצוות שמיטה ומחברת אותה באותו פסוק  אל הר סיני?
כך מסביר רפאל כהן בשם הרבי מלובביץ, המשמעות של מצוות השמיטה היא שיהודי נדרש אחת לשבע שנים להתנתק מכל צרכיו הגשמיים הארציים. לא לעבוד את האדמה שמפירותיה הוא ניזון, ולבטוח לגמרי בקב"ה שיעניק לו פרנסה ומזון בדרך על טבעית. כלומר מצוות השמיטה מלמדת אותנו לשחרר שליטה, ולבטוח בבורא עולם למשך שנה, ובכך להביע את האמון שלנו באלוקים שהוא מנהל את כל העולם. כלומר שמיטה היא בעצם שליטה, למרות שזה נראה הפוך, עצם זה שאנו שומטים מרצון את השליטה מוכיחה שאנו כן בשליטה של ביטחון בכך שיש מי שדואג לנו. הביטחון הזה מחבר אותנו למצב רוחני ורוגע נפשי. 

גם אנו אנשי היוגה צחוק, יודעים כי כשאנו בוחרים לצחוק, אנחנו משחררים שליטה של מוח שמאל, ומאפשרים למוח ימין להוביל אותנו. אנחנו צוחקים גם כשהמצב יוצא משליטתנו, דווקא אז אנחנו שומטים שליטה  וצוחקים וזה מה שמחזק אותנו, והשמיטה הזו היא השליטה הכי חזקה בכך שאנו מאמינים שיש מי שמנהל את העולם. גם כשאני בונה פרויקט בעסק, משקיעה בו משאבים אדירים, והשתדלות, יש את החלק האחרון שאותו אני משאירה בידי בורא עולם, שאני סומכת עליו כי הוא יעשה עבורי שאת מה שטוב לי. אחרי ההשתדלות שלי, השאר יבוא מלמעלה. האם אתם יודעים איזה רוגע מדהים זה משרה עלי ??  מומלץ!
 
כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.
*תרגיל צחוק השליטה וצחוק השמיטה
נתחיל עם צחוק השליטה, נפעיל צחוק רם ונישא שכולו אומר שליטה, קדימה יחד איתי, חה חה חה ! חזק עם ראש מורם! כל הכבוד!  נחשוב על איזה אתגר מתוך חיי היומיום שלנו, נתרכז במחשבת שליטה באותו עניין, ונגלגל צחוק של שליטה, יציב ואסרטיבי.  חה חה חה !  נשימות!  יופי!
כעת נעבור לצחוק השמיטה. באותו אתגר ננסה לחשוב על מצב של שחרור שליטה – כלומר שמיטה. וכעת נגלגל צחוק עדין ורך בעזרת רפלקס הצחוק שלנו. חה חה חה !  נו? איך מרגיש לנו ?    כל הכבוד!


מוסיף רפאל כהן ואומר, באופן מפתיע דווקא פעולה של עצירה, שמיטה ויתור וכדומה – היא זו שתגרום להצלחה ולמציאת הפתרון המיוחל. לפעמים רעיון טוב או פתרון מעניין עולים במוחנו דווקא לאחר שהפסקנו לחשוב עליו ועסקנו בכלל במשהו אחר. פעולת השמיטה או הויתור היא פעולה שנוגדת את הטבע האנושי ולפעמים גם את ההיגיון האנושי, אך היא צופנת בתוכה חוכמה גדולה.
למשל מצוות מעשר כספים האומרת: "עשר כדי שתתעשר", דווקא לוותר על חלק מכספך כדי לתרום לצדקה, יגרום לך בסופו של דבר לקבל יותר. או למשל לשמוט הרגל וותיק כלשהו שלנו, עשוי לגרום לנו להתחדש ולהתרענן ולהשיג מציאות חדשה ומקדמת יותר.

*תרגיל צחוק השינוי
לתרגול בקבוצה.  נסתדר בשתי שורות זו מול זו. המשתתפים יתחילו לבצע צחוק בקצב מסוים בליווי תנועה קבועה. אחרי כמה שניות הזוג הקיצון, יתכנן במהירות צחוק חדש בקצב חדש בליווי תנועה חדשה, והם יתחילו לצעוד יחד בין שתי השורות עם התוצר החדש,  תוך כדי שחברי השורות ממשיכים לצחוק עם תנועות לפי הקצב שלהם, עד סוף השורות ואז יעצרו וכל הקבוצה עוברת לצחוק עם הקצב והתנועה שלהם.    חחחח  חיחיחיחי   !!   יפה!    וכעת הזוג הקיצון הבא, יתקדם כנ"ל.
לתרגול ביחיד.  לפי אותו רעיון, נפעיל סוגי צחוק ותנועה שונים בקצבם, בזה אחר זה. חהחה חה חה ! ברוו!


עוד הסבר  לשאלה הנ"ל: "מה עניין שמיטה להר סיני"? כידוע הר סיני הוא הר נמוך וצנוע. אבל דווקא שם ניתנה התורה הקדושה והאלוקית. ידוע המדרש המספר כיצד רבו כל ההרים, וכל אחד מהם, מתוך אגו מנופח,  דרש שמתן תורה יהיה עליו, ולבסוף דווקא הר סיני  שהוא הר נמוך צנוע , הוא זכה.    כלומר הקשר בין שמיטה להר סיני הוא רעיון שמיטת האגו ונקיטת צניעות כתנאי לקבלת ברכה לאורך זמן.

*תרגיל צחוק האגו
מומלץ לפני כל תרגול יוגה צחוק, להזיז מעט את האגו הצידה, כדי שנוכל להתמסר לצחוק המשחרר.
אז כך נעשה זאת. נדמיין את האגו כאיזה גמד קטן וקשוח הניצב לנו על כתף שמאל.  ביד ימין נאסוף אותו בחביבות מעל הכתף, נסתכל לו בעיניים ונאמר לו באדיבות ובחיוך , "חביבי אתה יוצא לחופשה קצרה כי אני רוצה לצחוק בכיף ללא עכבות", ונגלגל אותו אל מאחורינו, בליווי צחוק מתגלגל. חה חה חה ! אל דאגה הוא תמיד ישוב.
נהדר !!  


ואם דנים אנו , בשמיטת האגו, מדוע בעצם הר סיני היה הר ולא מישור או בקעה ? בכל זאת כדי להצליח זקוקים אנו, לאגו חיובי, לאמונה וביטחון בעצמינו, צריך גם לעבוד ולזרוע – בשש השנים הראשונות, וכך הר סיני הצנוע שזכה בהתגלות התורה מעליו, הוא בכל זאת הר ולא מישור או גבעה.  אנו אכן, זקוקים לאגו כדי להתקדם ולהתפתח, אך אגו מאוזן וחיובי.  הצחוק מאד מחזק לנו את האגו הטוב.

*תרגיל צחוק חיזוק הביטחון העצמי
נתרגל אותו בשפת הג'בריש כדי שיהיה לנו נוח יותר. למי שאינו מכיר עדיין את שפת הג'בריש הנהדרת, רק נאמר בקיצור, שגיבריש זו השפה שכולנו דיברנו עוד לפני שדברנו עברית. זו שפה ללא כל משמעות למילים שלה. היא קלה לביצוע, משחררת ומצחיקה ללא שיפוטיות.
אז קדימה, נתחיל לתאר בליווי תנועות, בשפת הג'בריש כמה אנחנו מוצלחים, וכן כן תיתפלאו כמה קל להחמיא לעצמינו בשפה הזו. אז קדימה:  קורנן נגכג רערא םפלח עירוכו חץיךאל היעאם  בעחהמ דשרנך  !    יפה! יפה!


כידוע לכם, אנו בעיצומן של ימי ספירת העומר הנחלקים לשבעה שבועות עד לחג השבועות.
כפי שכבר הסברנו בשבועות הקודמים, בשבועות האלו אנו זוכים לתקן את המידות שלנו, שהרי שמחה וצחוק מסייעין בתיקון המידות .  (אור המאיר- לשיר השירים)
בכל שבוע אנו מתמקדים בתיקון מידה אחת, לפי הסדר הבא:  חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד, יסוד, מלכות.
השבוע אנו מתקנים את מידת הנצח.

 *תרגיל צחוק הנני מוכן ומזומן 
נחבר כפות ידיים  לפנים. ופשוט נתחיל לשיר: הנני מוכן ומזומן להפעיל את רפלקס הצחוק שלי, עבור מידת הנצח  ונדליק אותו בכיף גדול.  חה חה חה !!  כעת נבצע נשימות עמוקות. 


 נאחל לכולנו לצחוק לנצח בכיף, ונזכה תמיד לצחוק במקום להתנצח!  וכך נצח ישראל יישאר נאמן לעד. אמן!

בברכת שבת של שמיטה טובה ושלווה  
באהבה
ציפי דגן
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן