התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת בחוקותי
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   !
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת בחוקותי   –  נלמד על משמעות החוקים בחיינו                                      
                            
                         איך הצחוק מוציא מהחוק וכך מחבר אותנו אל השמחה שלנו


בפרשת בחוקותי   נאמר: (ויקרא פרק  כ"ו  ג')  "אִם־בְּחֻקֹּתַ֖י בחוקותי תֵּלֵ֑כוּ וְאֶת־מִצְו‍ֹתַ֣י תִּשְׁמְר֔וּ וַֽעֲשִׂיתֶ֖ם אֹתָֽם"
הפרשה העשירית של ספר ויקרא, בְֻּחקַֹּתי, עוסקת בברכות ובקללות: הברכות העתידות לשרות על בני ישראל באם ילכו בחוקות ה', והקללות העלולות לבוא עליהם באם חס ושלום ימאנו ללכת בהן. הבטחת השפע הא-לוהי מותנית דווקא בשמירת חוקות ה' – כלומר - אותן מצוות שאין להן טעם המובן בשׂכל האנושי.
הרבי מלובביץ מביא הסבר יפהפה בספר: "להחיות את היום".
"חוקי" ה' הם אותן מצוות שאין להן טעם בשׂכל הרציונלי (בניגוד ל"משפטים", התואמים אותו). המילה "חֹק" קרובה ללשון חקיקה. מה בין כתיבה לחקיקה?
כאשר כותבים אות על קלף באמצעות דיו, התוצאה היא שהכתב נפרד מן החומר שעליו הוא נכתב. מנגד, כאשר חוקקים אות בסלע היא הופכת לחלק בלתי-נפרד ממנו. באותו אופן, בעוד כל המצוות מקרבות אותנו אל
הא-לוהות, הרי שהחקיקה מביאה אותנו לידי אחדוּת אמיתית עם ה'.
אם נפרק את המילה "צחוק", נקבל   צא – חוק, משמעות העניין היא, אמונה שלמה בבורא עולם, כיצד? אנו מאמינים שאלוקים יכול לחולל ניסים, לצאת מהחוק - ליצור מצבים שהם מעל לחוק הטבע הרגיל. כשאנו צוחקים אנו יוצאים מהחוק היבש והקר של המציאות המאתגרת, אלא נרגעים וחוזרים לשמחתנו הפנימית.

כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.
*תרגיל צחוק לצאת מהחוק
לתרגול קבוצתי – כל חברי הקבוצה ניצור מעגל סגור  שנקרא לו מעגל החוק. בתוך המעגל ייכנסו  10  אנשים  שהם ייצגו את הצחוק. הם ינסו לצחוק ולצאת מהחוק של המעגל. אנו, חברי מעגל החוק,  נתחיל לרקוד  לצלילי מוזיקה תוססת, ולא נאפשר  ל"צחוקים" האלו  לצאת., עשרת ה"צחוקים" ינסו  כל אחד להצחיק את אחד מחברי מעגל החוק. מי שיצחק יהיה חייב לתת למי שהצחיק אותו  לצאת. וכן הלאה.
לתרגול אישי -  בעזרת כפות ידינו, ניצור את "קערת החוק" נכסה אתה את פנינו,  וכעת נצחק בתוך "קערת החוק", צחוק ההולך ומתגבר עד כדי צחוק חזק וקולני מאד. וכעת נצא מהחוק, נפתח את הידיים ונצחק באופן חופשי. חה חה חה חה  !!   אשריכם!  כל הכבוד!   נשימות!


*תרגיל צחוק הדיו והקלף לתכנון משימות היום
תרגיל נהדר להתחיל איתו את הבוקר. ביד שמאל נאחז לכאורה ב"דף של קלף", ביד ימין נאחז לכאורה ב"מכחול" של דיו-צחוק. נתחיל לצייר ע"י צחוק אותיות על ה"קלף", בדרך זו נכתוב-נצחק  לעצמינו את המשימות המתוכננות לנו להיום. בזו אחר זו, למשימות כבדות יותר נשקיע יותר לחץ עם המכחול ויותר דיו צחוק. ולמשימות הקלילות תספיק משיכת מכחול קלה.  חה חה חה   חי חי חי  חו חו חו   ועוד . . .
במהלך היום, אחרי ביצוע של כל משימה, נוכל לקלף כאילו את המשימה ע"י  צחקוק מהקלף של כף היד שלנו. בואו ננסה, קילוף, צחקוק ויופי! כל הכבוד!

*תרגיל צחוק הסלע לחקיקת אמונה מעצימה
נדמה את לוח לבנו לסלע איתן ויציב. וכעת נחקוק עם  "משורית של צחוק"  איזה משפט חשוב עבורנו על הסלע. למשל משפט ענק שלמדתי אצל אליהו שירי.  "בחסדי שמים, אני אוהבת את הרעיון שיותר ויותר. . . אני מצליחה היום לסיים את הפקת חוברת האימונון  מס' 2 שלנו"!  חה חה חה


אם נמשיך להתעמק בדימוי האבן הנחקקת, נמצא פרט משמעותי נוסף: בשונה מן הכתיבה, החקיקה מוציאה חלקים מהאבן. במישור הרוחני, השמירה על חוקות ה' תובעת מאתנו יותר מהשמירה על משפטיו. היא מחייבת אותנו להוציא החוצה חלקים מאתנו, ובראשם ה'אגו' - המתעקש תמיד להבין ולדעת הכול. הדברים תלויים זה בזה: רק כאשר אנו חוקקים החוצה את ה'אגו', אנו מסוגלים להתאחד עם ה'.
את צחוק האגו, בצענו בפרשה הקודמת, מי שצריך מוזמן לפתוח באתר את פרשה צוחקת בהר.

*תרגיל צחוק חלקי חילוף
תרגיל מצחיק ומועיל המאמן אותנו להוציא מהראש "חלקים" המונעים מאתנו לצחוק ולהשתחרר.
ביד ימין נוציא מהראש חלק של קשיחות, ננער, וביד שמאל נכניס חלק צוחק במקומו. חה חה חה!
כעת נוציא חלק של ציניות, ננער, ונכניס במקומו חלק צוחק,  נחליף עוד חלק, למשל חלק של פסימיות, ונכניס חלק של צחוק. וכן הלאה כיד הדימיון הטובה עליכם.  בהצלחה


העובדה שברכת השפע הגשמי נקשרת דווקא בשמירת החוקות, מרוממת את הדרך שבה אנו חווים אותו, למעֲלה עליונה עד מאוד. כאמור, החוקות מסייעות לנו להסיר את סייגי הגאווה והיֵשות העצמית מתוכנו ולהתאחד עם ה' באמת. מאחר שה' הוא הטוב המוחלט, הרי שכאשר אנו מתקשרים עמו בניקיון אנו מסוגלים לחוות את טובו בכל היבטי חיינו - גשמיים ורוחניים כאחד.
כשאנו מרשים לעצמינו לצחוק, אנו בעצם מתחברים ליישות הפנימית האמיתית שלנו, וכאן אנו מרגישים הכי בבית, והכי בשמחה וברוגע. ולכן בואו נקלף את הקליפות הזרות המנסות חלילה למנוע זאת מאיתנו.

*תרגיל צחוק הקליפות
כשאדם מתקשה לצחוק, בעיני זהו מצב שנוצר בשל המון "קליפות" שהצטברו על ליבו. בואו נקלף אותן אחת אחת.
נבצע תנועת קילוף מעל הלב. נקלף את קליפות הגאווה, קליפות האגו, קליפות הצער או הקשיחות, בזו אחר זו, וכעת נצחק חופשי ומשוחרר.  איזה כיף!!

 
כידוע לכם, אנו בעיצומם של ימי ספירת העומר הנחלקים לשבעה שבועות עד לחג השבועות.
כפי שכבר הסברנו בשבועות הקודמים, בשבועות האלו אנו זוכים לתקן את המידות שלנו, שהרי שמחה וצחוק מסייעין בתיקון המידות .  (אור המאיר- לשיר השירים)
בכל שבוע אנו מתמקדים בתיקון מידה אחת, לפי הסדר הבא:  חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד, יסוד, מלכות.
השבוע אנו מתקנים את מידת הוד.

 *תרגיל צחוק הנני מוכן ומזומן 
נחבר כפות ידיים  לפנים. ופשוט נתחיל לשיר: הנני מוכן ומזומן להפעיל את רפלקס הצחוק שלי, עבור מידת ההוד  ונדליק אותו בכיף גדול.  חה חה חה !!  כעת נבצע נשימות עמוקות.

   
הוד מלשון  להודות
            
*תרגיל צחוק ההודיה
ביחד איתי,  בואו נכריז בקצב עם מחיאות כפיים: תודה! תודה! תודה! תודה ! חה חה חה חה !


שנזכה כולנו להודות כל בוקר וכל יום על כל הטוב והשמחה שלנו!
בברכת שבת של הודיה ושמחה
באהבה
ציפי דגן
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן