התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת האזינו
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   --  מאת ציפי דגן
                                                     בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת האזינו    – נלמד על  משמעות האיזון בחיינו
                                  כי הצחוק הוא המתג הכי יעיל להדלקת שמחה ויצירת איזון   

נאמר בפרשתנו: "הַאֲזִינוּ הַשָּׁמַיִם וַאֲדַבֵּרָה וְתִשְׁמַע הָאָרֶץ אִמְרֵי פִי".
הפרשה כתובה בשילוב של שירה ודברי מוסר. ללמדנו שחוקי התורה הם בבחינת שירה עבורנו בטוב חוכמתם.
ושוב התלהבתי מדבריו היפים של רפאל כהן, מחבר הספר "האיש שהצליח לשנות את הסרט".
שימו לב לדבריו המאלפים. פרשת האזינו נאמרה כשירה באוזני העם. קוראים אותה תמיד בחודש תשרי, מזל מאזניים, וכוחה הוא לאזן. אותיות "האזינו" הן אותיות "האיזון": איזון בין גוף לנפש, בין הגשמיות לרוחניות.
בכל אדם יש חלק רוחני ("שמיים") וחלק גשמי ("הארץ"), ובדרך כלל יש הפרדה בין החומר לרוח. ככל שהרדיפה אחר ההישגים החומריים גדולה יותר, כך גדל חוסר האיזון שבנפש האדם, אולם רצוי ואף הכרחי שיהיה ביניהם איזון.
היהדות מתנגדת להתנזרות והסתגפות מדברים חומריים, אין שום מניעה מעיסוק בדברים חומריים, ומשאיפה לעושר גשמי. התכלית היא פשוט להכניס רוח בגשמיות ולאזן ביניהן.
אנו נמצאים בימיה הראשונים של השנה חדשה והתחושה היא שנולדנו מחדש וזו הזדמנות לקבלת החלטות חדשות ובתוכן איזונים חדשים בחיי היומיום שלנו.
אנשי היוגה צחוק יודעים היטב כי בכוחו של הצחוק לאזן את רמות הרגש שלנו. כשאנו חשים בעצבות או דכדוך חלילה, תרגיל קטן של הפעלת רפלקס הצחוק מרים את רוחנו תוך דקות ואנו חשים סוג של איזון באנרגיות שלנו.

כהרגלינו נטמיע את המסר ע"י החוויה החיובית.
בואו תרגלו איתי בכיף
: נתחיל בשאיפה עמוקה ונשחרר אוויר בנשיפה קולנית. . .
תרגיל צחוק איזון האנרגיות :
נעמוד ביחיד או בשורה עורפית, נניף ידיים לצדדים כהולכים על חבל דק. ונתחיל ללכת עקב בצד אגודל תוך כדי צחקוקים ההולכים ומתחזקים. אם אנו "נופלים" לצד אחד  הצחוק מתגבר, ואנו מתאזנים חזרה, וכן לצד השני.
נא השתדלו להתמיד כדקה לפחות. ונשימות עמוקות .  יפה עשיתם !!

הפרשה שלנו מתחילה במילים "האזינו השמים ואדברה"  איך אפשר להאזין לפני שיש דיבור?  הרי קודם אומרים ורק אחר כך שומעים. התשובה לפי רפאל כהן: כאן מסתתר סוד נוסף, הסוד של ההכנה והמוכנות האישית. משה רבנו רוצה להכין אותנו וללמד אותנו, אולם השאלה היא האם אנחנו מוכנים ללמוד ולקבל. אם אדם יהיה פתוח בפני שינויים, פתוח לראות ולשמוע מה לא בסדר אתו ומה עליו לעשות כדי לתקן, כי אז יש לו סיכויים טובים להצליח בשינוי ובאיזון.
או כפי שכולנו התכוננו בעשרת ימי תשובה שהסתיימו ביום הכיפורים הזה. עשרה ימים התכוננו כדי לעשות את התיקון ביום הכיפורים. מאחלת לכולנו שהצלחנו בע"ה.  אמן.
יש אמרה: כשהתלמיד מוכן המורה מגיע. אם יש לכם איזה חלום, פשוט תתכוננו לקראתו  והאמצעים להגשמתו יופיעו בחייכם. הגשם יורד תמיד, אך כדי לקבלו יש להכין כלים שיוכלו להכיל את מימיו.

תרגיל צחוק הכנת כלי השפע לחיינו.
בחרו  שתי "מתנות" שאתם רוצים לקבל השנה משמיים. ו"החזיקו כלי או קערה" בכל יד. (אפשר כאילו )  כלי לכל מתנה.  הרימו כל כלי כלפי השמים לקבלת השפע בתנועה קבלת שפע ובליווי תרועת שמחה + הבקשה.
זיכרו ! חז"ל אמרו  "כפי המידה שאדם מראה מלמטה כך מראין לו מלמעלה". כלומר כדי לקבל שמחה, יש לבקש מתוך שמחה. והרי הצחוק הוא המתג הכי יעיל להדלקת השמחה שלנו.
ההה....ה..... ו.. הרימו לגובה כלי אחד עם צחוק אדיר ושמח על המתנה המתקבלת ממש בקרוב בע"ה.
וכנ"ל עם הכלי השני  הההה...   ו.. צחוק אדיר ושופע  !!!  לבריאות.

להכנה ולהתכוננות יש השפעה מכרעת כשמגיעים לזמן המעשה. למשל בחג הסוכות, שאבו מים ממעיין השילוח כדי להביאם לבית המקדש ולנסוך אותם על גבי המזבח.  המצווה הייתה ניסוך המים, ואילו השאיבה הייתה רק ההכנה למצווה, אולם דווקא על השאיבה נאמר: "מי שלא ראה שמחה זו לא ראה שמחה מימיו".

תרגיל צחוק שאיבת המים  (של המנחה יהודית רואש)
צחוק שאיבת מים: נא התכופפו  ובצעו  לאט לאט תנועת השאיבה בידיים(יד אחר יד) תוך כדי כך שאתם  לאט מתיישרים  ובהתאם הצחוק הולך ומתגבר. כשדלי המים בידיים- נשימת רווחה והרפיה, שפיכת המים בכלי דמיוני למטה או על עצמיכם מלוא השפע!  ושוב לשאוב.. וכמובן דמיינו שאלו טיפות השמחה שאתם צוברים לחייכם.

שבת מבורכת באיזוני שפע  משמחים  
באהבה  ציפי
 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק
נא לחצו כאן