התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת וזאת הברכה
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   --  מאת ציפי דגן
                                                בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות

 
בפרשת וזאת הברכה     – נלמד על  ייחודיות עם ישראל     
                                                               "הצחוק הוא הנשק היעיל ביותר לאנושות "  


נאמר בפרשתנו: (דברים ל"ג כ"ט)  "וַיִּשְׁכֹּן יִשְׂרָאֵל בֶּטַח בָּדָד. . . אַשְׁרֶיךָ יִשְׂרָאֵל מִי כָמוֹךָ עַם נוֹשַׁע בַּיהוָה מָגֵן עֶזְרֶךָ וַאֲשֶׁר חֶרֶב גַּאֲוָתֶךָ וְיִכָּחֲשׁוּ אֹיְבֶיךָ לָךְ וְאַתָּה עַל בָּמוֹתֵימוֹ תִדְרֹךְ."   
זוהי הפרשה האחרונה בתורה. משה רבינו לפני מותו נפרד מעם ישראל ונותן להם את ברכת הדרך ומצייד אותם בטיפים חשובים לחייהם בהמשך. מסביר הרב זמיר כהן מהידברות : אשריך ישראל – תהיה מאושר, אתה עם מיוחד מכל העמים, עליך להיות מאושר. מי כמוך עם נושע בה' – אתה עם מיוחד, שבורא עולם בכבודו ובעצמו נלחם עבורך ומוביל אותך ומגן אליך. בזמני מלחמות ה' הוא המצביא המוביל והמושיע אתכם. תזכרו לכל הדורות כל זמן שתזכרו שבורא עולם הוא זה שמושיע אתכם ונלחם עבורכם, אתם תצליחו ואויביכם יפלו בפניכם. ה' מגן עזרך – בורא עולם הוא ממש הנלחם את מלחמתך.
ויכחשו אויבך לך - 
העמים האחרים הבטוחים שכח הזרוע והטנקים המטוסים  שלהם הוא המושיע שלהם. ואשר חרב גאותך  - כשכל תקוותם וגאוותם היא על הנשק שלהם , אבל אתם, אם תזכרו שבורא עולם הוא המוביל אתכם אז "ואתם הדבקים בה' אלוקיכם חיים כולכם היום" כי אז אתם חיים וגוברים על האויבים. על במותימו תדרך – תגיע בגאון לכל הבמות שלהם הם ישמחו לשמוע לך.
מבחינת ההשתדלות הטבעית שלכם עליכם בהחלט לבנות ולטפח צבא יעיל ומערך כלי נשק, כי בורא עולם רוצה שאנו נעשה את המעשה שלנו כאן למטה ואז בורא עולם יעשה את שלו מלמעלה ואכן יגן עלינו.
על זה אמרו חז"ל:  "כפי המידה שאדם מראה מלמטה כך מראין לו מלמעלה".

כהרגלינו נטמיע את הערכים בחוויה הרגשית של הצחוק.
לנו אנשי היוגה צחוק זה מאד מאד מוכר. למדנו היטב כי אם אנו נצחק ונדליק את השמחה שלנו, אזי נחוש שמחה ונחת, כלומר נקבל משמיים מציאות של נחת שמחה ואושר.
נתחיל עם תרגיל צחוק – שחרור הצרות שלנו אל השמיים.
נחבר שתי כפות ידיים מלפנים ככלי שאליו אנו אוספים את כל הדאגות שלנו.
"נעמיס" את כל הדאגות והלחצים שלנו אל ה"כלי" הא הא הא
ונרים הכל בתנופת צחוק משחרר   בידיים פתוחות למעלה אל עבר השמים בשמחה גדולה!  חה חה חה חה
וזו גם תנועת קבלת שפע של שמחה משמים.  שאיפה ונשיפה.  יפה מאד!

נחזור לעניין הנשק והצבא. המסר המיוחד של הפסוק הנ"ל בפרשתנו הוא לזכור כל הזמן ולהפנים שבורא עולם הוא הנלחם לנו והוא המצביא המוביל אותנו במלחמות שלנו מול אויבינו הקמים עלינו בכל חזית, אם כנגד המחבלים בירושלים ובארצנו בכלל, אם כנגד דעת העולם באנטישמיות הרווחת באירופה ובכלל ובכל הקמים עלינו לכלותינו, חס וחלילה, אנו נדבק באמונה ובביטחון שבורא עולם מגן עלינו ושומר עלינו כל הזמן, זהו השילוב של רוחניות בגשמיות, ואז ואשר חרב גאותך – אזי נוכל להיות גם גאים בחרב שה' מוביל אותה עבורנו.

וזה מביא אותי לתרגילנו הבא.
כבר אמר מארק טוויין ,  ( שהיה סופר והומוריסט אמריקני שיצירותיו נודעות בהומור הציני שלהן, בסאטירה החברתית החריפה, בתיאור הריאליסטי של מקומות ושפה ובהתנגדות לצביעות ולדיכוי.)
"לגזע האנושי יש רק כלי נשק יעיל אחד - הצחוק. אין דבר שיכול לעמוד מול מתקפת צחוק."
תחשבו לרגע על גדולת המשפט הזה. בורא עולם העניק לנו מתנה אדירה ושמה רפלקס צחוק. אולי ניתן להשתמש בה אפילו בחזית במלחמה.   תארו לעצמיכם פלוגת חיילים בחזית פוצחת בצחוק גדול ומדביקה את הפלוגה של האויב. כולם צוחקים וצוחקים, אין נפגעים כולם מרוויחים וכולם מנצחים.

תרגיל אקדח הצחוק.
שלב ראשון:
 
עמדו בזוגות זה מול זה. או עמדו מול המראה. בידיכם אקח ייחודי הטעון בכדורי צחוק למכביר.  עמדו גב אל גב וביחד התחילו  ללכת כל אחד לכיוון הנגדי מחברו תוך כדי הטענת האקדח בכדורי צחוק. הא הא הא    הגעתם אל הקיר? הכריזו בתרועה: אש – שששששששש!! ו"הפציצו" את בן הזוג בכדורי צחוק חה חה חה
שלב שני:     (לפרק כל לחץ בחיים ע"י כדורי הצחוק)
הסתובבו בחדר ו"הפגיזו" בכדורי צחוק לכל עבר, דמיינו שאתם מפרקים עצב פה, פחד שם, לחץ בעוד נקודה. . . וכך פשוט תאווררו את כל מה שלוחץ מדאיג ומקשה על החיים. כדורי הצחוק יחדרו כל שריון ויעשו לכם חיים שמחים וטובים.

לסיום: אומר הרבי מלובביץ'  על תחילת הפסוק: וישכן ישראל בטח בדד" – שורשה של בדידותנו היהודית נעוץ בכך שהשליחות של עמינו המיוחד היא לסייע לכלל האנושות בכבוד בנחישות ובנועם להתעלות מעל כל יחס שלילי לענייני רוחניות וקדושה.  
 
שבת מבורכת וצוחקת חג שמח ומשמח
                  כי המפתח ניתן בידיכם מבורא עולם
 
 
באהבה  ציפי
 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק
נא לחצו כאן