התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת וילך
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   --  מאת ציפי דגן
                                                     בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות

בפרשת וילך    – נלמד על הליכה כיוזמה של התקדמות ושינוי
                                                    כי כשאנו יוזמים צחוק אנו מוליכים את  חיינו לשדרוג
נאמר בפרשה (דברים ל"א א' – ל"א): "וַיֵּלֶךְ מֹשֶׁה וַיְדַבֵּר אֶת הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֶל כָּל יִשְׂרָאֵל".
רפאל כהן מחבר הספר "האיש שהצליח לשנות את הסרט", מדבר על ההזדמנות  הניתנת לנו בראש השנה כל שנה לעשות שינוי מבורך בחיינו. אומר עוד רפאל כהן כי פרשת וילך מכינה אותנו ללכת ולעשות שינויים לטובה. מדוע בחרה התורה התמציתית להוסיף את המילה "וילך" ?. התשובה: כדי להדגיש כי עלינו לעזוב את המצב הקודם ולצעוד למציאות אחרת ולשנה חדשה טובה יותר מקודמתה. ההליכה מצביעה על עשייה, והעשייה שלנו היא הדבר החשוב.
מלאכים בתנ"ך נקראים "עומדים", ואילו בני אדם נקראים "מהלכים", כלומר למלאכים אין בחירה חופשית כפי שיש לבני אדם. מלאך נשאר באותה מדרגה בסיסית שבה נברא, ואילו אנחנו , בני אדם, יכולים לעשות שינוי, לשפר עמדות, להחליף סרט, להעז וליזום מהלכים, ללכת למקום טוב יותר מן המקום שהיינו בו קודם.

ואנו, כרגיל, נטמיע  כל מסר בתרגול יוגה צחוק.
תרגיל צחוק המהלכים. במהלך, כידוע יש שלבים המורכבים מצעד אחרי צעד. בישיבה או בעמידה, להרים רגל ולבצע צעד  אחרי צעד לאט ובריכוז. בכל פעם שרגל מגיעה לרצפה, נצרף לה צחוק ענק! חה! חה חה ! חה חה חה!! וכן הלאה לרגל הבאה באותו קצב: חה! חה חה! חה חה חה!  ושוב הרגל הבאה ונשימה ענקית.


עדנה ויג- בדפי פרשת השבוע שלה, מביאה המון דוגמאות של שימוש בשורש ה.ל.ך בהקשר למשה רבינו. והיא שואלת: לאן הלך משה? מה מטרת ההליכה ? לכך היא מביאה שלוש תשובות.
1. משה הלך משבט לשבט כדי לנחמם ולחזקם , משה מתחיל להיפרד מהעם כי הוא יודע שאלו ימיו האחרונים, לפי המדרש משה אמר לכל שבט את ברכתו (שכתובה בפרשת "וזאת הברכה") ונתן לכל שבט עותק של ספר תורה, כדי שכל שבט יחוש שהתורה שייכת לכל אדם ואין שבט אחד שיש לו מונופול על התורה. "אמר רבי ינאי: "כתב י"ב תורות ל- י"ב שבטים ואחת הניח בארון שאם יבקש אחד לזייף דבר, שיהיו מוצאים אותה שבארון" (מדרש רבה)

תרגיל צחוק מאדם לאדם – דומה לצחוק השלום בתוספת שם. נסתובב בחדר ונלחץ יד לחברה נאמר את שמה ונצחק. למשל שלום חנה – חה חה חה!  שלום אילה – חה חה חה !  וכן הלאה לכולם.

2. משה הלך לבית המדרש ללמוד
- דווקא בסוף ימיו בזקנתו הולך ולומד ומרענן את תלמודו..

תרגיל צחוק הולכים למועדון הצחוק. שזהו להבדיל בית מדרשינו לקידום בריאותנו.  זהו בעצם צחוק התופסת המצטברת. שתי נבחרים צועדים במהירות ותופסים בדרך עוד ועוד מצטרפים. מי שמצליח ל"גייס"יותר – מנצח!

3. משה הוא הולך בן הולך. כותבת עדנה ויג,  משה נולד עקב הליכתו של אביו עמרם,  "וילך איש מבית לוי ויקח את בת לוי" (שמות ב',1). פעמים רבות אמר ה' למשה "לך"! לעשות דברים שונים. משה העניו לא חשב שהוא ראוי לשליחות נכבדה זאת ושאל: "מי אנֹכי כי אלך אל פרעה"?! (שמות ג',11), אך הוא הבין שהשליחות הוטלה עליו והלך ממקום למקום כפי שנדרש.  ובמדרש רבה נאמר: "ועודנו מהלך ומכוחו אנו הולכים". משה נתן לעם את התורה שקיבל מ- ה' ולימד את העם את כוח ההילוך שקיים הן בגוף הפיסי (האדם הולך ברגליו ממקום למקום) והן בנשמה, "והודעת להם את הדרך ילכו בה" (שמות י"ח,20), בה קיים רצון להשתפר ולהתקדם עוד ועוד. 

לקינוח  - סיום מוזיקאלי -
תרגיל צחוק לחיזוק הכוח הנפשי. עם השיר "תן לי כח" חה חה חה ! כח לשמוח  חה חה חה !  

תרגיל צחוק ריקוד הצחקנים: מאת מירב טלאור מנחת יוגה  צחוק מרמת גן -
  במנגינת "כך הולכים השותלים":

כך הולכים הצחקנים
צחוק בלב ובעיניים
בגרון ובשפתיים
צחוק גדול עד השמיים
הו הו הא הא - הו הו הא הא
הו הו הא הא - הו הו הא הא


שבת מבורכת בהליכה ברוכה אל השמחה וההצלחה  
גמר חתימה טובה 

שנזכה ללכת מחיל אל חיל  אמן!
באהבה  ציפי
 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק
נא לחצו כאן