התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת ויצא
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   --
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת ויצא      –    נלמד לעשות "ויצא" בכל תחומי חיינו + כח התפילה והרחמים
                                 "כי בשמחה תצאו" איך הצחוק מוציא אותנו מהעצב  בחיי היומיום

בפרשת ויצא  נאמר: (בראשית כ"ח י')      "וַיֵּצֵא יַעֲקֹב מִבְּאֵר שָׁבַע וַיֵּלֶךְ חָרָנָה". יעקב יצא מביתו מהסביבה הטבעית שלו כדי להתקדם ולעבור לשלב הבא בחייו . לשאת אישה ולהקים בית ומשפחה ולהוליד את 12 שבטי ישראל..
המושג "ויצא" מסמל כאן התקדמות, פריצה קדימה. יציאה מאזור הנוחות, יציאה מהסביבה טבעית, יציאה מהמקום המוכר אל דרך חדשה בחיים.
אנו אנשי היוגה צחוק מכירים היטב את  פעולת ה"ויצא" כפי שנאמר בישעיהו נ"ה : "כי בשמחה תצאו . . ."  פרשו חז"ל : אם תהיו בשמחה תוכלו לצאת מהסבל והצרות. אנו יודעים היטב כי ע"י הפעלת "מכונת" הצחוק שלנו אנו מגיעים לשמחה אשר מסלקת את הסבל מחיינו.   שימ – חה חה חה
כל מי שהתחבר אל שיטת היוגה צחוק ואימץ אותה כאורח חיים, עשה סוג של "ויצא" ממצב של פסיביות, רצינות יתר, כובד החיים, למצב של אקטיביות המשמחת את עצמו את חייו ואת זולתו.

כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.
*תרגיל צחוק ויצא.
למתרגל בודד -  נכסה את פנינו בכפות ידינו, נתרכז לדקה,  בבעיה או אתגר הנוכח כעת בחיינו. נפתח בהדרגה את כפות הידיים ונתכוון לצאת (להתגבר / להקל) מהבעיה ע"י צחקוק קל ההולך ומתגבר עם פתיחת הידיים לגמרי. נבצע מחיאות כפיים לפי קצב הצחוק.  לבריאות !

לקבוצת מתרגלים - מעגל גדול של 10  משתתפות היוצרות שערים עם הידיים . כל האחרות נכנסות ויוצאות  משער לשער,  תוך ריקוד וצחוק ומכוונות לצאת בכל שער מבעיה אחרת בחייהן. + השיר שערי מזרח.  כל הכבוד!
 
בהמשך דרכו של יעקב, מסופר על חלומו של יעקב בדרך, "וַיַּחֲלֹם וְהִנֵּה סֻלָּם מֻצָּב אַרְצָה וְרֹאשׁוֹ מַגִּיעַ הַשָּׁמָיְמָה וְהִנֵּה מַלְאֲכֵי אֱלֹהִים עֹלִים וְיֹרְדִים בּוֹ" (כח, י- יב) המלאכים העולים והיורדים – מסמלים את העליות והמורדות בעולמנו, יש ימים קשים ויש שמחים.   "מוצב ארצה וראשו מגיע השמיימה" מסמל את החיבור המאזן בין שמיים וארץ בין רוחניות לגשמיות בעולם היומיומי שלנו.
*תרגיל צחוק הסולם.
"נאחוז" לכאורה בסולם מתקפל קטן, ונתכופף לרצפה. מתחילים מהאדמה. נתחיל למתוח אותו לגובה בהדרגה עם צחוק ההולך ומתגבר. ( כמו צחוק המטר, אבל לגובה), לשובבים אפשר לעלות על כסא כדי "למתוח עוד את הסולם".  וכעת "נמתח את הסולם הצחקני  לרוחב" – ממש כמו בצחוק המטר.  חה חה חה  נשימות!  יפה!

לכבוד חודש כסלו – חודש הניסים.
מספרת הרבנית ימימה מזרחי, על כוחה העצום של תפילת נשים יחד. את זה מלמדת אותנו לאה אמנו , הגורמת לנס ממש, בעזרת תפילה שהיא מארגנת עם עוד נשים.  לאה אימנו עוצרת לרגע וסופרת: לה יש שישה בנים. לזלפה השפחה – שניים. לבלהה – שניים. "רגע", היא אומרת. "הרי אמורים להיות 12 שבטים ואני בהריון עם בן שביעי (היא יודעת ברוח הקודש). האם זה אומר שלאחותי רחל יהיה רק בן אחד? פחות מהשפחות?"  היא מתחילה להתפלל כמו שהיא מכירה: "לא לא לא"  (כפי שהתפללה כשניבאו לה שהיא תתחתן עם עשו, וע"י תפילתה ודמעותיה התבטלה אז הגזירה). "לא תהא אחותי כאחת השפחות", אומר רש"י במקום.  "ה', אתה לא יכול להשאיר אותה עם בן אחד !"
באותו רגע, אומר המדרש, היא מרגישה כיווץ גדול בבטן. הבן שיש לה בבטן (בנימין) הופך לבת (דינה) ועובר חדש קופץ לרחם של רחל. זה תיאור קצת הזוי וציורי בעומק המדרש, אבל הוא עמוק, המתאר כוחה של תפילת רחמים של נשים.   זו הפעם ראשונה בתורה שמדברים על תפילה של הרבה נשים יחד על אישה אחת. ה"אש קודש" אומר: אישה ועוד אישה ועוד אישה = רחם ועוד רחם ועוד רחם. לזה קוראים "רחמים". מביאה הר' ימימה בשם  ר' קלמן קלונימוס שפירא, בספר "אש קודש" לפרשת ויצא.  בכוח של הרבה נשים שמתפללות על צער של מישהו או על הצער של עם ישראל, את יכולה לא רק להרגיש את הצער שלה, לאכלס אותו בתוכך ולומר "לא, ה'. כואב לה. לא. תאכלס את זה"; הרבה יותר מזה – את יכולה למלא אצלה את מה שחסר וזה כוח אדיר שיש לנשים ולכן קוראים לזה "רחמים". יש לנו יכולת לברוא עבורה משהו מעצם זה שאנחנו מרגישות אותה כל כך חזק. בכוח תפילתן, נשים יכולות למלא רחם ריק של אישה אחרת, למלא זרועות ריקות של אישה אחרת.
וזה מזכיר לי את הישועות  של מבצע אמהות צוחקות למען זיווגי ילדינו. בו זכינו עד כה ל- 133 חתונות. בו אנו משלבות תפילת נשים מאוחדות עם יוגה צחוק הפותח לבבות ומשמח את המשתתפות ומחבר בין  נשים מכל קצוות הקשת הישראלית.  כאן אנו מתפללות כולן על כולן בבחינת "כל המתפלל על חברו נענה תחילה".
       נסיים עם תרגיל צחוק חופשי משחרר ומתגלגל עם השיר סימן טוב ומזל טוב.
שבת שמחה  ומבורכת בישועות אמן. 
באהבה   ציפי
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן