התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת ויקהל
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   !
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת ויקהל  –  נלמד מהי חוכמת הלב, וגם על חשיבות האחדות.                                          
                                     איך הצחוק מפתח את חוכמת הלב.

 
בפרשת ויקהל  נאמר: (שמות ל"ה א' ) : "וַיַּקְהֵ֣ל משֶׁ֗ה אֶת־כָּל־עֲדַ֛ת בְּנֵ֥י יִשְׂרָאֵ֖ל וַיֹּ֣אמֶר אֲלֵהֶ֑ם אֵ֚לֶּה הַדְּבָרִ֔ים אֲשֶׁר־צִוָּ֥ה יְהֹוָ֖ה לַֽעֲשׂ֥ת אֹתָֽם". פרשת ויקהל נפתחת בכך שמשה רבנו הקהיל וכינס יחדיו את כל עם-ישראל, וציווה אותם על השבת ועל פרויקט מלאכת המשכן. מכאן יכולים אנו ללמוד, שכדי להשכין את בורא העולם בתוך בני-ישראל, כך שיצליחו בפרויקטים הגדולים צריך להגיע תחילה לאחדות ולתחושה של "קהל' אחד, וכפי שאנו אומרים בתפילת שמונה עשרה: "ברכנו אבינו (ומתי? כאשר) כולנו כאחד".  כך מסביר הרבי מלובביץ – חב"ד.


כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.
*תרגיל צחוק – ויקהל. 
בתרגול קבוצתי – נסתדר במעגל גדול, נניח זרועות על כתפי חברינו למעגל, כל הנחת זרוע על כתף מלווה בצחוק נוסף, ועוד אחד ועוד אחד!  וכך נתקהל יחדיו  למעגל "צחוק ויקהל" הצוחק כולו בעוצמה. ובמצב הזה נפתח את המעגל הצוחק עם צחוק גדול, ושוב נתקהל למרכז, הצחוק יגבר עוד ועוד.
בתרגול יחיד – בהליכה או בישיבה.  "נקהיל" את כל כוחות הנפש שלנו כדי לצחוק, נניף את יד ימין  אל הכתף השמאלית שלנו תוך כדי אנחת חימום לקראת הצחוק,  וכעת את יד שמאל אל הכתף הימנית כנ"ל. נתחבק בחיבוק עצמי ונתגלגל בצחוק משחרר. חה חה חה  ! ושוב נעשה זאת, עד שנרגיש עוצמה ושמחה!  אשריכם!

 
על העוסקים במלאכת הקמת המשכן, נאמר בהמשך הפרשה  (שמות ל"ו, ח') : "וַיַּֽעֲשׂ֨וּ כָל־חֲכַם־לֵ֜ב בְּעֹשֵׂ֧י הַמְּלָאכָ֛ה אֶת־ הַמִּשְׁכָּ֖ן . . ." כלומר האנשים האלו היו חכמי לב.  הביטוי  חכם לב נשמע מוזר,  הרי החכמה היא במוח ולא בלב?!
שואל הרב לייב חסמן זצ"ל:  מהו חכם לב?! הרי כמה שידוע לנו החכמה נמצאת במוח, ומדוע משייכת התורה את החכמה ללב ?!
והוא מתרץ  :  "חכם מוח"  זהו אחד שקנה חכמה - ניתן לומר עליו שהוא חכם אך אין קשר בין חכמתו למעשיו. דוגמת חמור נושא ספרים...  נדמיין לעצמנו רופא שיניים האוכל מדי יום ממתקים לרוב... הוא חכם - הוא רופא, אבל מעשיו מעידים שהיא - החכמה, נשארה במוח ולא באה לידי ביטוי במעשה.   לעומתו "חכם לב" החכמה מונחת אצלו לא רק בראש, אלא גם בלב.
היא באה לידי ביטוי במעשים שלו - חכמתו ניכרת.
אנשים המתוודעים ליוגה צחוק, מבינים בשכל את יתרונות התרגול בצחוק, כעת הם מתחילים לתרגל ואז זה יורד במהירות  ללב, זה היופי של היוגה צחוק, כשמתרגלים וצוחקים השחרור והשמחה מורגשים מידית בלב.

*תרגיל צחוק - חכם לב.
נניח  את יד ימין מעל ראשנו, את יד שמאל על ליבנו. נתחיל לצחקק, צחוקינו הולך ומתגבר חה חה חה , תוך כדי הליכה בחדר  או בישיבה. תוך כדי צחוק נרכין את ראשינו אל הלב ונרים, נרכין ונרים, נצחק ונתכוון במחשבה כיצד הצחוק מהראש מתחבר לצחוק הלב.  חה חה חה! נהדר! וכעת נחליף את מקומן של הידיים ונצא לעוד סיבוב.  נשימות – שאיפות עמוקות (מהאף) ונשיפות (מהפה).   כל הכבוד!


הפסוק: "וידעת היום והשיבות אל לבבך"  המופיע בתפילת עלינו לשבח, מחזק את הרעיון, שבשכל אנו מבינים מהר, אך להוריד ללב זה לוקח זמן. לא כך ביוגה צחוק, כאן זה עובד הפוך. האימון של הצחוק מגלגל את הידיעה הזו מיד אל הלב, וזה מתבטא ע"י הלב השמח ותחושות השחרור והעצמה שחשים די מהר כשמתחילים לצחוק.

*תרגיל צחוק - וידעת היום.
נניח את אצבע המורה של יד ימין על הרכה הימנית, וכנ"ל את השמאלית. נחייך. נהמהם בקול תוך הנהון הראש, כדי להביע את "וידעת" – ונכוון בדעתנו : כן !  אנו יודעים! אכן !  כמה הצחוק בריא לנו.  נתחיל לצחוק תוך כדי עיסוי הרכות על ידי האצבעות בשתי הידיים.  איזה כיף!  גם עיסוי וגם צחוק!  חה חה חה !
וכעת  נצרף את שאר האצבעות לעיסוי המצחקק הזה.  נפלא ונהדר !     נשימות!

 
לסיכום :   לי אישית, הביטוי  חוכמת הלב, מזכיר את המושג EQ    - אינטליגנציה רגשית שהיא יכולת או מיומנות של אדם לזהות, להעריך ולנהל את רגשותיו ואת רגשות האחר. לדעתי, מהתבוננותי במהלך שנות פעילותי בתחום, אנשים המתרגלים יוגה צחוק מפתחים יכולת שכזו. וזו עוד מתנה מבורכת של האימון בצחוק.

מאחלת לכולנו - שבת היודעת צחוק ושמחה
באהבה ציפי דגן 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן