התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת וירא
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   --
      מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת וירא      –    נלמד על הצחוק כמחולל שמחה, כמחזק ביטחון באלוקים, כממתיק הדין בחיינו.  
                              כי הצחוק משמח מחזק וממתיק

בפרשת וירא נאמר: (בראשית כ"א ו')   " וַתֹּאמֶר שָׂרָה צְחֹק עָשָׂה לִי אֱלֹהִים כָּל הַשֹּׁמֵעַ יִצְחַק לִי" אומר רש"י במקום:  יצחק לי =  ישמח עלי   ומביא מדרש אגדה – שהרבה עקרות נפקדו עימה, הרבה חולים נתרפאו בו ביום, הרבה תפילות נענו עמה, ורב שחוק היה בעולם.  מוכח כאן בפירוש ש "שחוק" מרבה שמחה בעולם.
מוסיף אונקלוס :  יצחק לי =  יחדי לי = חדווה שהיא שמחה.  ושוב הצחוק משמעותו שמחה.

כהרגלינו נטמיע את המסר ע"י תרגילי היוגה צחוק.
תרגיל צחוק להדלקת השמחה לחבר / לעצמי .  עמדו מול חבר / מול המראה  ו"החזיקו  שני כפתורי הדלקה" מול "מכונת הצחוק" (הסרעפת) שלו / שלכם. המטרה לסייע לו /לעצמיכם  בהדלקת מנוע השמחה ע"י רפלקס הצחוק. "סובבו" את הכפתורים והדליקו לו את המכונה. כמובן שזה הדדי לשני בני הזוג או כל אחד לעצמו. קדימה: הא הא הא  ו.. חה חה חה! וכעת נוסיף לתרגיל ריקוד צחוק בליווי   שיר הציפורים. 
קדימה יחד איתי. "לשמח חברה זו מצווה גדולה! להדליק את המכונה ! חה חה חה חה!"  וכו'
זיכרו לשאוף ולנשוף את האויר.  איזה יופי !!

צחוקו של יצחק אבינו וצחוקה של שרה אמנו.  – התורה מלמדת אותנו שהצחוק מבטא אמונה בה'.
אומר רבינו בחיי, בראשית, פרק י"ז ,י"ז : כן מצאנו בתגובת אברהם אבינו ע"ה, כאשר בישרו ה' על בנו העתיד להיוולד, נפל אברהם על פניו וצחק. שנאמר: "ויפל אברהם על פניו ויצחק...וקראת את שמו יצחק" אין זה צחוק ולעג חס, וחלילה רק לשון שמחה, כלשון (תהלים קכ"ו) אז ימלא שחוק פינו, ועל כן תרגם אונקלוס: תרגום ישמח שהוא וחדי ולא תרגם וחייך. ועוד ראיה שהוא מביא לכך כי לשון  ויצחק הוא מלשון שמחה מה שנצטווה מפי בורא עולם,  לקרותו יצחק, שנאמר "וקראת את שמו יצחק", ואלו היה אברהם לועג על העניין, לא יצווהו ה' יתברך, שיקרא לו שם על שם הלעג".
 לעומת זאת, צחוקה של שרה לא היה בעת הבשורה, אלא בעת שראתה עדנה.
שנאמר: "ותצחק שרה...אחרי בלותי הייתה לי עדנה". לפיכך אמר ה' לאברהם: למה זה צחקה שרה.
 דהיינו, על צחוקה של שרה אני מקפיד ולא על הצחוק שלך, משום ששרה אמרה:  "האף אמנם", רק לאחר שנתאמת בגופה ההבטחה שתלד, ומשמעות הדבר הוא: כי לא האמינה ולא סמכה דעתה על אשר הבטחתי לך, כי הבטחתי בעיניה הייתה כדבר פלאי, לפיכך שאל ה': היפלא מה' דבר? וכן תמצא שתגובת שרה לאברהם הייתה: לא צחקתי כי יראה, דהיינו, הצחוק שלי לא מבטא פגימה ביראת שמים שיש לי. על כך השיבה אברהם: לא כי צחקת. דהיינו, המסר שלמדנו מאברהם ושרה כאן הוא:  גם בעת הצחוק שבצנעה יש להקפיד על מידת הביטחון ביכולות של בורא העולם יתברך.  הכל אפשרי!  אפשר לצחוק בשמחה.

תרגיל צחוק אברהם וצחוק שרה – שהמציאה תלמידתי רותי אפשטיין המקסימה – חדשה בקורס מנחות.
אפשר בזוגות או ביחיד. בזוגות החזיקו  ידיים זה מול זה. האחד מייצג את צחוק אברהם והשני את צחוק שרה. צחוק אברהם חזק ושמח ותוסס, צחוק שרה עדין ספקני שקט. חה חה חה!! חזק  מול חלש.
בסבב ב' החליפו תפקידים.  בסבב ג' שניכם מבצעים יחד את שני התפקידים.
ביחיד – שלבו אצבעות של שתי כפות הידיים, הצמידו ללב ובצעו את צחוק שרה, הרחיקו אותן משולבות לגובה מעל הראש ובצעו את צחוק אברהם.       נשימות עמוקות משותפות.   כל הכבוד לרותי ולכל המתרגלים !!

הצחוק היא מדתו של יצחק שנולד בפרשת וירא.   וייעודו של הצחוק הוא לתקן את העולם. כפי שאמרו חז"ל:    אין אדם חוטא אלא אם כן נכנסה בו רוח שטות. ובכוחו של הצחוק להמתיק את הדין ולבטל את השטות, ועל ידי כך גם את העבירה. אלא שאין בני האדם רואים את השטות, והתיקון המושלם והטוב ביותר הוא: לגלות את השטות שמאחורי המעשה, ואם מגלים את השטות שמאחורי המעשה מן ההכרח שנצחק, כמו שצוחקים מכל שטות.
בספר: "טעמי המנהגים ומקורי הדינים"  ( שנכתב על ידי הרב אברהם יצחק שפרלינג מלבוב(. כתוב כי הצחוק נברא בעולם למטרת המתקת הדין. ומביא שם לדוגמא מה הטעם שהוטבע בטבע ישראל לצחוק על נפילה, כי כנראה היה עליו ח"ו איזה דין, ועל ידי הצחוק נמתק והתבטל הדין.    איזה יופי !!

תרגיל צחוק להמתקת הדין. חישבו על משהו שמטריד אתכם, מן הסתם משהו שלילי. ופשוט צחקו עם המחשבה.  רגע חושבים ! ו.. חה חה חה!   כתרגול משותף בואו נתרכז ונחשוב יחד למשל על הסערת הגשם וההצפות שהיו השבוע,  ונצחק עם המחשבה! עוד ועוד!
למתקדמים (תרגיל בשם המגיד ממזריטש) : כתבו על דף את המחשבות השליליות שלכם בצורת סעיפים ממוספרים. שבו עם הדף בנחת ובריכוז וצחקו סעיף אחרי סעיף! חה חה חה  בהצלחה!
שבת מבורכת בצחוק שימתיק לכם את השבת 
           באהבה  ציפי

 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן