התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת יתרו
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   --
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות

פינת  "פרשה צוחקת"  יוגה צחוק בפרשת השבוע  -   מאת ציפי דגן
                                 ניתן לתרגל בשמיעה באתר ובקבוצות הוואצאפ

 בפרשת יתרו –    נלמד על יתרו שזכה להוסיף פרשה לתורה. ומה זה נותן לנו אישית.
  
                            
                          איך הצחוק מניע אותנו קדימה להתפתחות האישית שלנו.


בפרשת יתרו נאמר: (שמות י"ח  א')"  וַיִּשְׁמַע יִתְרוֹ כֹהֵן מִדְיָן, חֹתֵן מֹשֶׁה, אֵת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה אֱ-לֹהִים לְמֹשֶׁה, וּלְיִשְׂרָאֵל עַמּוֹ" . הפרשה זו היא חשובה במיוחד. בפרשה מסופר על עם ישראל הממשיך במסעו במדבר, לאחר מלחמת עמלק,  לקראת מעמד הר סיני ומתן התורה. בתחילת הפרשה מסופר על יתרו חותן משה הבא לקראת חתנו ולקראת עם ישראל ומביא איתו את ציפורה ובניה  לאיחוד משפחות. בהמשך מסופר על עצת יתרו למשה להאציל מסמכותו ולא לרכז את כל הסמכויות והביצוע לעצמו בלבד; נקרא על מעמד הר סיני ועשרת הדיברות. וההתרגשות בקרב עם ישראל בקבלת התורה; ועוד.
נשאלת השאלה, במה זכה יתרו, שעל שמו תיקרא פרשה כ"כ חשובה?  רש"י על הפסוק הנ"ל : "למה נקרא שמו יתרו? על שם שייתר (הוסיף) פרשה אחת בתורה".
הרב זמיר כהן בשיעורו  לפר' השבוע, מוסיף ושואל, לשם מה כתוב בפסוק הנ"ל, וישמע יתרו. . . את כל אשר עשה וכו'. הרי אין מילה מיותרת  בתורה, למה כתוב "את כל" היה מספיק "את אשר עשה". והוא מסביר, יתרו היה כהן בכיר בקרב בני עמו המדיינים אשר האמינו בעבודה זרה. אך בתור איש של אמת, כאשר נחשף לניסים והישועות שעשה ה'  לעם ישראל, הוא החל לחקור ולבדוק בעניין, לא הסתפק בקטע מן הסרט,
אלא בדק וחקר את כל האירועים,  יציאת מצרים, מלחמת עמלק, ומעמד הר סיני. הוא מאד התרשם והבין לעומק וביסודיות שזו הדרך האמיתית, ואז החליט להתגייר ולהצטרף לעם ישראל, למרות מעמדו הרם בדתו הקודמת.
יתרו מלמד אותנו, להיות באמת שלנו, אם אנו מוצאים שעלינו לשנות את אורח חיינו, להנהגה טובה יותר, להכניס כלים חדשים טובים יותר לשיפור חיינו, רצוי  מאד שנבדוק היטב ואז ניישם את הדרך הזו.
למשל הבנו ששיטת היוגה צחוק עשויה לתת לנו כלים טובים ומשופרים להתמודדות בחיים, לבריאותנו הפיזית והנפשית, להצלחה בכל תחום, אך אנו מתביישים, או חוששים מה יגידו, איך זה ייראה וכו'. חברים יקרים,
הנה נלמד מיתרו שהיה במעמד כה בכיר ועשה את הצעד על פי האמת החדשה שלו. וגם אנו ניצמד לאמת שלנו ללא שיקולים חיצוניים ומפריעים.

כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.
*תרגיל צחוק – איך מתחילים הביישניים.
נשב או נעמוד כולנו במעגל. נכסה בידינו את פנינו, נתחיל לצחקק בעדינות צחוק ביישני, המוכנה צחוק יפני. פעם ביפן כך היה מקובל לצחוק משום הנימוס. נצחקק ונציץ מצד ימין, ושוב נצחקק מאחורי כפות הידיים. נצחקק ונציץ מצד שמאל. ושוב עד שלושה סבבים כאלו.  יופי ! שאיפות ונשיפות.
בקבוצה יש גם חלק ב'.  נשלב ידיים במעגל, ונצחקק שוב בפנים מכוסות בשיטה היפנית. שוב שלושה סבבים.


יתרו גם זכה לסעודה על שמו. וזה אתם זוכים לשמוע בזכות הרכזת שלי חנה היקרה שהיא תוניסאית.
סעודת יתרו היא ארוחה מיוחדת שנערכת על פי מסורת יהודי תוניסיה ביום חמישי שלפני השבת בה קוראים את פרשת יתרו.
ההסבר הראשון והמקובל ביותר הוא, שהייתה מגפה שפגעה והפילה חללים רבים, בעיקר בקרב הילדים הבנים הזכרים, והמגפה פסקה בשבוע שבו קראו את פרשת יתרו.
הסבר שני הוא שהסעודה מקורה בפרשת השבוע פרשת יתרו.  בה כתוב: " ... ויבוא אהרון וכל זקני ישראל לאכול לחם עם חותן משה לפני האלוקים ... " (שמות י"ח יב). לזכר הארוחה שסעדו אהרון וזקני ישראל אצל יתרו , חותן משה אחיו של אהרון, עורכים יהודי תוניסיה "סעודת יתרו" בשבוע שבו קוראים את הפרשה.
הסבר שלישי קשור בפרשת יתרו בה קוראים את עשרת הדיברות  (שמות כ' א'-יג'). זאת הייתה הזדמנות לילדים הקטנים שלמדו קריאת התורה ב"כותאב" (=חדר), לקרוא בתורה בפעם הראשונה את עשרת הדיברות.
לציון האירוע היו ההורים עורכים חגיגה וסעודת מצווה.  סעודת יתרו היא אחד המנהגים הפופולריים במורשת היהודית התוניסאית. בסעודת יתרו ניתן למצוא כלים קטנים המכילים את המאכלים הרבים שממלאים את השולחן. "סעודת יתרו" נקראת גם "חג הבנים", לכן, היות שמדובר בחג לילדים הסעודה מוגשת כסעודת ילדים בכלים קטנים.  על השולחן פמוטים קטנים עם נרות צבעוניים קטנים.

*תרגיל צחוק – מדליקים צחוק בכלים קטנים.
נסתובב בחדר ו"נאחז" ביד ימין, נר קטן, וביד שמאל כלי קטן, עם הנר "נדליק" את הצחוק בכלי הקטן. ונתחיל לצחקק, נסתובב בין החברים ו"נכבד" זה את זה בטעימות של הצחקוקים.


המנה העיקרית, בסעודת יתרו,  כוללת יונה או פרגית היונה לזכר מרק העוף שהכינו לילדים החולים בזמן המגפה שהשתוללה בתוניסיה ובעזרתו הם נרפאו. הסבר נוסף לאכילת היונה הוא שעם ישראל נמשלו ליונה  כי היונה מסמלת את הדבקות בה' כמו עם-ישראל הדבק בה'.. בנוסף מחלקים בסוף הסעודה ממתקים לילדים כדי להגביר אצל הילדים את האהבה לתורה.  ועוד שרים בסעודה פיוטים מיוחדים וברכות מיוחדות  המופיעים על דף מיוחד "וארקת יתרו".

*תרגיל צחוק – היונה.
ניצור צורת  כנפיים, בעזרת כפות ידינו, הכנפיים מתחילות לנפנף את צחוקינו, תוך כדי ש"נעוף" לנו בחדר, הכנפיים עולות  עם צחוק גבוה, ויורדות עם צחוק נמוך. מדי פעם ה"יונה" פוגשת חברה ואז הן מנהלות שיח צחוק של יונים. וממשיכות "לעוף" בחדר ולצחקק.  נהדר !!  נשימות עמוקות.
*תרגיל צחוק – יונת החלומות.
כל אחת "עפה" על איזה משאלה או חלום שלה  וצוחקת אותו. אז, עם הכנפיים הצוחקות  "נעוף" לחברה, ונספר לה על החלום, היא תקשיב וביחד נעוף ונצחק את החלום. לאחר מכן היא תספר לנו וכן הלאה. ונחליף בנות זוג ואפשר לבחור כל פעם חלום או משאלה אחרים.    ניתן  להוסיף  מוזיקה קלילה וקופצנית.
 נשימות עמוקות, שאיפות ונשיפות.  כל הכבוד!  בהצלחה !


שבת טעימה חלומית וצוחקת לכולנו
באהבה ציפי דגן

 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן