התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת כי תבוא
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   --  מאת ציפי דגן
                                                     בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות

בפרשת כי תבוא    – נלמד על חשיבות השמחה וההודיה
                                                                     כי הצחוק מדליק את תדר השמחה!

נאמר בפרשה : (דברים פרק כ"ו ):
"וְשָׂמַחְתָּ בְכָל הַטּוֹב אֲשֶׁר נָתַן לְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ .."
היום אני מביאה מדברי הרב זמיר כהן האומר כי  יש מצוה מהתורה לשמוח. המלך שאוהב את נתיניו רוצה לראותם מקיימים את דבריו  בשמחה.
המצווה הזו הנראית קצת תמוהה  איך אפשר לצוות אדם לשמוח, אפשר לצוות אדם לעשות משהו מעשי, אך שמחה זה עניין של רגש. איך אפשר לצוות על הרגש? התשובה נמצאת במילים: " אֲשֶׁר נָתַן לְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ"  למה ההדגשה הזו ?
כי כאן יש מפתח לשמחה.
והוא מביא סיפור על אדם שחי בארה"ב, איש קשה יום שחייו מלאים בתלאות. יום אחד הייתה הכרזת הנשיא של ארה"ב. וכולם חיכו ברחובות לתהלוכת הכבוד של הנשיא שנסע ברכב פתוח. מס' שניות לפני הגעתו של הנשיא למקום עומדו של האיש שלנו, ביקש האיש מחברו מעט מים לשתות. הנשיא שמע זאת וביקש מהנהג לעצור, שלף בקבוק מים מינרליים והושיט לאיש. הלה התרגש מאד, שתה את המים, אך את הבקבוק שמר כעל בבת עינו, הציגו על המזנון בסלון ביתו, וכל מי שנכנס, היה מתגאה בשמחה גדולה על שהוא קיבל את הבקבוק מנשיא ארה"ב- מלך העולם ממש.  מה יש בבקבוק הפשוט הזה, הנמכר בכל חנות? אלא שזו מתנה של מי שהוא המנהיג הכי בכיר בעולם.  כל המתנות שאנו קבלנו ממלך העולם – בורא עולם, שאין מה להשוות אותו למלך בשר ודם שהיום מלך ומחר בקבר. 
כל כך הרבה מתנות קבלנו ממנו
ואיך לא נתרגש ונשמח כל יום מחדש בהכרת תודה ענקית  !!   (לפחות כמו האיש ההוא)
כהרגלינו המשמח נטמיע את המסר בעזרת חווית היוגה צחוק.  היטב יודעים אנו,  כי ניתן להדליק את ניצוץ השמחה שלנו באופן יזום ע"י מתנת הבורא שהיא הדלקת רפלקס הצחוק בהחלטה שלנו.

ניקח שאיפת אוויר עמוקה ונשחרר מנשיפה קולנית. הההההההההההההההההההה

תרגיל צחוק – השמחה והתודה מול המראה :
ביד שמאל  נחזיק מראה (אפשר גם דמיונית), ביד ימין  נצביע על העיניים שלנו  ונאמר :"תודה לך על העיניים הרואות" !! תוך הדלקת תדר השמחה שלנו ע"י הצחוק  - חה חה חה חה חה  !!
באותו אופן נצחק ונודה על האף המריח, על השפתיים, על האוזניים השומעות, ואפילו על הסנטר הכפול שהרווחנו ביושר. חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח !!
שאיפה ונשיפה.ההההההההההההה

בהמשך הפרשה מובאות קללות וברכות. וכתוב: "וּבָאוּ עָלֶיךָ כָּל הַקְּלָלוֹת הָאֵלֶּה . . . תַּחַת אֲשֶׁר לֹא עָבַדְתָּ אֶת יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בְּשִׂמְחָה וּבְטוּב לֵבָב מֵרֹב כֹּל".    אפשר להבחין בין המושגיםשמחה = הנאה הנובעת משפע חומרי - אכילה, שתיה וכד''  טוב לבב = הנאה הנובעת משפע רוחני - כבוד, הצלחה, ביצוע משימה וכד'.  אבל שוב רואים שהשמחה הינה ממש ציווי אלוקי.   טוב הלבב – הוא מאור הפנים שלנו שכל כך חשוב שיאיר בכל יום.
ואכן בסליחות של חודש אלול ובכלל בתפילות ימים נוראים כתוב: "חטאנו לפניך" – חטאנו כלפי הפנים שלך  בורא עולם, הפנים שאתה נתת לנו  – כאשר שכחנו להאיר את הפנים הללו.  השאיפה שלי היא  להיות אישה מאירת פנים.  גם בהפטרה  נאמר : " קומי אורי כי בא אורך" – להפסיק את החושך, הדיכאון. בחודש אלול אומרים כל יום את:  "לדוד ה' אורי וישעי".- האור הוא המושיע.

תרגיל צחוק  - מאור הפנים  :
 (דף מרגש על הכנת הלב לתפילות עם דמע וצחוק- נחלק בע"ה למשתתפות במועדון)
נכסה את הפנים בשתי כפות הידיים, נתרכז לכמה שניות, נצחק בקול,  נפתח ידיים כמו שמש מאירה עם צחוק ענק  ומאיר!  חה חה חה חה חה !!!

העצב, אומר הרב זמיר כהן, הוא כמו מערכת נעילה מרכזית ברכב. כאשר לוחצים על השלט, כל הרכב כולו ננעל בנעילה מרכזית. כך זה כשאדם בעצב, העצב ננעל עליו, והוא זוכר רק את מה שאין לו, שוכח לחלוטין את מה שיש לו.

תרגיל צחוק השלט המרכזי :
נסתדר בשתי שורות של זוגות זה מול זה, או מול המראה.
"נאחוז שלט מרכזי"  שהוא פותח ונועל את מערכת הרגשות שלנו. נכוון מול בן הזוג שממול.
זהו שלט משוכלל יש בו שני מצבי הפעלה.
כפתור - אגודל ואצבע  (נפגשים) – מפעיל את הצחקוק הקליל – המדליק בהדרגה את רפלקס הצחוק
חה חה חה חה חה חה עד לצחוק גדול ורם – הרבה שמחה.
כפתור - אגודל ואמהמפעיל את העצב שזו מערכת נעילה מרכזית, כל היד נסגרת והעצב משתלט שלא נדע!    נחזור ונסיים עם הפעלת כפתור הצחוק והשמחה.  נשימות !!  הההההההההההההההה

רפאל כהן מסכם : במקום לחכות ש"יפלו" עלינו אירועים או מצבים שיגרמו לנו שמחה, עדיף פשוט ליצור שמחה. שמחה זו עבודה, זהו תהליך אקטיבי שאנו צריכים ליצור. הסוד של הפרשה הוא להתחבר לטוב ע"י כך שנעריך את מה שיש לנו, נשמח, נוקיר תודה וגם ניתן לאחרים.

שבת מבורכת בצחוקים  של הודיה ושמחה
באהבה  ציפי

 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק
נא לחצו כאן