התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת כי תצא תשע"ו
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   !
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת כי תצא     –  נלמד על הבסיס הנכון לזוגיות מאושרת.
                                      איך הצחוק מעצים את הזוגיות

נאמר בפרשה : (דברים פרק כא פסוק י'  )  : "כִּי תֵצֵא לַמִּלְחָמָה, עַל אֹיְבֶיךָ; וּנְתָנוֹ יְ-הוָה אֱ-לֹהֶיךָ, בְּיָדֶךָ"
מעבר להסברים הרגילים יש המפרשים שמדובר על המלחמה על היצר, מלחמה בעצבות, בכעס, בחוסר השמחה, על ההתנגדות לצחוק אולי וכו', בכל אופן – ונתנו ה' אלוקיך בידך. ה' נותן לנו את זכות הבחירה – המפתח בידינו לבחור.
בין שלל המצוות הרבות שבפרשתנו, נאמר: " כִּי יִקַּח אִישׁ, אִשָּׁה חֲדָשָׁה לֹא יֵצֵא בַּצָּבָא, וְלֹא יַעֲבֹר עָלָיו לְכָל דָּבָר:  נָקִי יִהְיֶה לְבֵיתוֹ, שָׁנָה אֶחָת, וְשִׂמַּח, אֶת אִשְׁתּוֹ אֲשֶׁר לָקָח". . . 
גבריאל ויינברגר – יועץ נישואין ומאמן זוגיות ידוע, הכותב :
נוהגים לקרוא לזוג "חתן וכלה" במשך כל השנה הראשונה לנישואיהם. תקופה זו היא תקופת ההסתגלות. כעת כל אחד לומד את משנהו וביחד בונים את הנוסחה המשותפת להקמת ביתם החדש. תקופת ההסתגלות יכולה להיראות מצד אחד התקופה הכי זוהרת ומצד שני התקופה הכי קשה בה כל אחד מבני הזוג משנה משהו מסגנונו האישי לטובת הסגנון המשותף. על מנת להנעים את התקופה המיוחדת הזו אומר רש"י כי כבר מעכשיו וללא כל תנאי הבעל מצוּוה לשמח את אשתו ע"י מחמאות, מתנות או יחס חמים. רש"י גם מדייק לא מדובר על לשמוח עם האישה אלא לשמח אותה. כלומר לשמח ללא התניית הדדיוּת אלא אפילו באופן חד כיווני שממילא בהמשך יוחזר בכפל כפליים.
בספר "ביחד לאורך הפרשות" של משה אילן,  מצאתי, כי ספר החינוך (במצווה תקמ"ט) מדגיש עוד יותר את מהות הציווי הנ"ל ומסביר שישנו דבק מיוחד המתפתח בין בני הזוג, מהשנה הראשונה,  וגורם לתחושה ייחודית בסיסית חזקה שהיא נוכחת בין בני הזוג גם בעת שמחה וגם בעת מחלוקות ביניהם. תחושת בסיס זו הינה הקרקע היציבה ובטוחה שעליה נשענת המערכת הזוגית.
נעניק היום תרגילים נחמדים לחיזוק הזוגיות בדרך חייכנית ומצחיקה, כי הצחוק יפה לזוגיות!!
 
כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.
*תרגיל
דבק הזוגיות.
נמרח  "דבק צחוק" על כף יד ימין, עם צחוק גדול על כל שטח כף היד. חחחחח !   וכנ"ל על כף יד שמאל. "נדביק" את שתי כפות הידיים זו לזו, בליווי חיוך גדול. ונחזק את הדבק ע"י צחקוקים סביב סביב לכפות הידיים "המודבקות".
ניקח שאיפה עמוקה דרך האף, נשיפה בקול (קרעכץ) דרך הפה.  יפה לכם!

תרגיל הצחוק המאחד.
ניקח את המילה "יחד" של הזוגיות. יחד = יד + ח, נרים יד אחת ובשנייה נעשה צורת ח' עם צחוק גדול:  חה חה חה חה חה !  נחבר  שתי ידיים ונקבל   יד + יד  =  ידיד שזהו  קירוב הלבבות, נצמיד כפות ידיים (לעצמנו  או לפרטנר/ית שאיתנו כעת)  נשיר (נרקוד)  את  שיר ריקוד הצחוק  "יחד יחד" !    

תרגיל הצחוק המחשמל.
נאחל לכל זוג שישלחו זרמי צחוק "מחשמלים" זה לזו, אשר יהדקו ויחזקו את הבסיס המשותף שלהם באהבה וחיבה ושמחה מחשמלת לתמיד בע"ה.  נכוון את האצבע (השניה) מול האצבע של הפרטנר זו מול זו  "ונשלח" בהדדיות זרם של  צחוק "מחשמל".
רצוי לבצע בשניים!  

תרגיל צחוק לשיעורי בית - תרגיל רובה הצחוק.
"רובה הצחוק" יורה כדורי צחוק הדדיים ומשמחים.  נתחיל ב"ירי של כדור צחוק אחד, ולאחריו שני כדורי צחוק ברצף, ולאחר ממש "נרסס" בכדורי צחוק את כל הסביבה, נמלא את החלל באנרגיות צוחקות ושמחות. חה חה חה חה !
מומלץ להצטייד ב"תחמושת" של "כדורי"  צחוק לחיים שמחים ומאושרים.


שבת מבורכת צוחקת ומשמחת
ומלאת זוגיות אוהבת ובקרוב אצל כולם אמן!
באהבה
ציפי דגן 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן