התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת מסעי תשע"ו
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   !
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות

בפרשת מסעי    –  נלמד על  מסעות החיים שלנו.                                     
                           איך הצחוק נושא את מסע החיים למוצא הטוב.

בפרשת מסעי   נאמר: ( במדבר  ל"ג ' א' – ב' )  "אֵ֜לֶּה מַסְעֵ֣י בְנֵֽי־יִשְׂרָאֵ֗ל אֲשֶׁ֥ר יָֽצְא֛וּ מֵאֶ֥רֶץ מִצְרַ֖יִם לְצִבְאֹתָ֑ם בְּיַד־משֶׁ֖ה וְאַֽהֲרֹֽן: וַיִּכְתֹּ֨ב משֶׁ֜ה אֶת־מוֹצָֽאֵיהֶ֛ם לְמַסְעֵיהֶ֖ם עַל־פִּ֣י יְהֹוָ֑ה וְאֵ֥לֶּה מַסְעֵיהֶ֖ם לְמוֹצָֽאֵיהֶֽם".
פרשת מסעי, הפרשה העשירית והאחרונה בחומש במדבר, נפתחת בתיאור התחנות השונות במסע בני ישראל ממצרים עד לפתחה של ארץ ישראל.  בפרשת  מסעי  - לומדים על מסע החיים שלנו.
הרבי מלובביץ מצטט את מייסד תורת החסידות, רבי ישראל בעל-שם-טוב, האומר
שארבעים ושניים מסעותיהם של ישראל במדבר משקפים ארבעים ושתיים תחנות רוחניות שכל אחד מאתנו עובר בחייו. לידתנו מקבילה ליציאת מצרים, ה'לידה' הלאומית שלנו; ואילו המסע האחרון, מערבות מואב אל ארץ ישראל, מסמל את מסענו לעולם הבא לאחר פטירתנו. כל ארבעים המסעות שבתווך משקפים את הגלגולים השונים שאנו עוברים בחיינו.
אף כי מסעות אחדים בתוך רצף הנדודים הארוך היוו נסיגות מן הדרך הישרה המובילה אל היעד, בסופו של דבר כולם נמנים. משמעות עובדה זו היא שכל המסעות, ללא יוצא מן הכלל, הן חלק מתוכניתו הנעלית של ה', וכולם קדושים וטובים. ככל שיהיו בחירותינו טובות יותר, כך נזכה ללכת בדרך ישרה וקלה יותר; אך גם אם אנו שוגים לפעמים, וכמו בני ישראל במדבר אנו מוצאים עצמנו נסוגים אחורנית מפעם לפעם, בל נתייאש: הנפילות הן חלק מהתוכנית, עיקוף הכרחי שעלינו לעבור   בטרם נגיע אל היעד. 

"    הצלחה מורכבת ממעבר מכישלון לכישלון בלי לאבד את ההתלהבות." משפט ידוע של וינסטון צ'ר'צ'יל

כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.

*תרגיל צחוק הלידה המנטלית - רוחנית
במקביל לתחנה הראשונה של האדם במסע החיים. נתכרבל ונתקפל לישיבה, ממש נביא את עצמינו למצב מכווץ בתוך עצמינו. כעת נפעיל את מנוע הצחוק, לאט ובהדרגה. חה חה חה ! תוך כדי צחוק נתחיל להתמתח לאט לאט, וחה חה חה!  למתוח זרועות, וחה חה חה!  ליישר רגליים, וחה חה חה!  להרים ראש, וחה חה חה!   לקום על רגלינו וחה חה חה!  ונצחק צחוק גדול ומשוחרר. מזל טוב נולדנו ! ונולדנו לצחוק ולשמוח! 
בואו נזכור להפעיל את המנוע המבורך הזה בכל התחנות במסע שלנו, בהצלחה בהצחקה!  נפלא!


*תרגיל צחוק נופל וקם 
בתרגול יחיד.  צחוק נופל - נתכופף לפנים ונמתח זרועותינו אל הרצפה, ומהנקודה הזו נפעיל את מנוע הצחוק, חה חה חה! צחוק נפול ונמוך. צחוק קם - בזהירות על הגב נתיישר ונעלה חוליה אחרי חוליה וכעת צחוק קם – צחוק רם! חה חה חה ! נמתח זרועות  גבוה גבוה לכיוון מעלה. ושוב צחוק נופל חה חה חה! וצחוק קם !!! ונזכור כל תחנה בחיים היא חשובה גם התחנה בה נפלנו וגם זו שבה קמנו. חה חה חה!  כל הכבוד!

בתרגול זוגי.  נסתדר בזוגות זה מול זה ונחבר ידיים. כאשר האחד יעלה ויצחק צחוק גבוה ונישא, בן זוגו ירד ויצחק צחוק נמוך, ונתחלף. זה מזכיר לנו את נדנדת הצחוק.  מי למעלה ומי למטה העיקר שרק נצחקה! חה חה חה!
בתרגול קבוצתי. נסתדר במעגל גדול ונאחז כולנו חבל אחד משותף ומתוח. נחלק את המעגל  ל- 4 חלקים.
שני חלקים העומדים זה מול זה נרד למטה עם צחוק
נופל חה חה ! ושני החלקים האחרים זה מול זה, נעלה את החבל גבוה עם צחוק קם. ונתחלף ! איזה כיף!
 
." וַיִּכְתֹּב מֹשֶׁה אֶת מוֹצָאֵיהֶם לְמַסְעֵיהֶם; וְאֵלֶּה מַסְעֵיהֶם לְמוֹצָאֵיהֶם".  אומרת הר' ימימה מזרחי,  שאין אישה ללא מסע, אין אישה ללא משׂא ואין מסע ללא מוצא. שכשיש מסע יש גם מוצא.
לנו ניתנה הבחירה באיזה נתיב נעביר את המסע. ואנו אנשי היוגה צחוק יודעים היטב כי ברגע שבחרנו את הנתיב הכולל את הצחוק, זה מאד מאד הקל על המשא של המסע.

*תרגיל צחוק המסע – המשא – מוצא
מסע - צחוק זורם נחבר ידיים בשורה עורפית ונצעד במסע צוחק וזורם לצלילי שיר לכת המתאים למסע.
משא – נתכופף ונישא על גבנו משא דמיוני  של צחוק  כבד ועמוק עם עצירות ומעצורים (ברקסים). 
מוצא – יש מוצא! נשחרר ידיים ונפעיל צחוק קליל ומשוחרר, מתגלגל גבוה ונלהב בריצה קלה ובידיים מתנפנפות.

הדרך אל האושר היא. . . הדרך עצמה. ר' מנחם מנדל מקוצק: "אל תאמין למי שאומר שיגע ולא מצא, מפני שהיגיעה בעצמה היא מציאה גדולה מאין כמותה".
כמה נכון!! איזה כייפית הדרך המשלבת תרגילי צחוק עם היגיעה !

בברכת שבת של נשיאת שמחה וצחוק
באהבה ציפי דגן

 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן