התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת מקץ
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   --
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת מקץ – נלמד על מידת הביטחון שלנו בבורא עולם, המביאה לנו שמחה ויופי בחיים.

 איך הצחוק מחזק את הביטחון שלנו באלוקים
 
בפרשת מקץ  (בראשית מ"א א')  נאמר: "וַיְהִי מִקֵּץ שְׁנָתַיִם יָמִים וּפַרְעֹה חֹלֵם וְהִנֵּה עֹמֵד עַל הַיְאֹר". עברו על יוסף עוד שנתיים בכלא, מאז, שפתר את חלומו של שר המשקים כפי שלמדנו בפרשה הקודמת. המדרש אומר כי באמת יוסף אמור היה להשתחרר מהכלא באותו הזמן יחד עם שר המשקים לפני שנתיים.   אך היות ויוסף ביקש אז משר המשקים: "כִּ֧י אִם־זְכַרְתַּ֣נִי אִתְּךָ֗ כַּֽאֲשֶׁר֙ יִ֣יטַב לָ֔ךְ וְעָשִֽׂיתָ־נָּ֥א עִמָּדִ֖י חָ֑סֶד וְהִזְכַּרְתַּ֨נִי֙ אֶל־פַּרְעֹ֔ה . . ." נגזרו עליו שנתיים נוספות בכלא.
אומר הרב זמיר כהן, מדוע נגזר על יוסף לשבת עוד שנתיים בכלא? היות ואדם בדרגתו הרוחנית הגבוהה, היודע שכל קורותיו הם בידי שמיים, וכל מה שקורה לו לטובה הוא, אדם בדרגה כזו  לא היה צריך לומר פעמיים: זכרתני  וגם הזכרתני אל פרעה. היה מספיק לו לומר פעם אחת זכרתני  שזה בגדר ההשתדלות הנורמלית שעליו לעשות, ומכאן להפגין את בטחונו בה'.  בעצם זה שהוסיף עוד פעם הזכרתני אל פרעה, זה היה כאילו שהוא מתחנן לפניו. כאילו לא היה לו ביטחון מלא בה', כשהוסיף עוד משפט שפגם בביטחון שלו. כאילו שלא היה רגוע לגמרי בביטחונו באלוקים, אלא חלילה היה נשמע  כאילו פרעה הוא זה שיושיעו. זה יוסף הצדיק בדרגתו הגבוהה. 
אך אנו למדים מזה דבר חשוב: כל פעולה שאדם עושה ורוצה להשיג כמה  חשוב להכניס את מידת הביטחון בה'. הביטחון האמיתי שאדם סומך על הקב"ה שמה שטוב עבורי זה מה שיהיה. דוגמא מתוך מבצע אימהות צוחקות שלנו, אחת המטרות של המבצע היא התובנה של האימהות המשתתפות, כי הבת או הבן עדיין לא נישאו, כי כך רוצה בורא עולם, אז כנראה שזה מה שטוב עבורם כעת, ובבוא זמנם הנכון זה יקרה באופן הטוב ביותר עבורם, זה מאפשר להן להיות בשמחה וברוגע ולשדר לילדיהן ביטחון ואמון מלא כי הם עושים את ההשתדלות שלהם והשאר יעשה בורא עולם. מידת ביטחון של אדם בעצם מסדרת לו את החיים.  כמה שאדם מכניס יותר את הביטחון  לחייו  הוא נהיה יותר רגוע ויותר שלו.
בספר חובות הלבבות של רבינו בחיי כתוב: "מהות הביטחון היא מנוחת נפש הבוטח". וממשיך ומסביר: "שיהיה ליבו סמוך ובטוח על מי שבטח עליו שיעשה הטוב והנכון עבורו".  וזוהי תובנה נפלאה, כי לכולנו יש דאגות רבות ומגוונות, אך אם נאמן את עצמינו להיות ברמת ביטחון גבוהה, ולהאמין כי מה שיקרה וקורה הוא לטובתנו, כי יש לנו אבא בשמיים שדואג לנו, נרוויח שלוות נפש ורגיעה.

כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.
*תרגיל צחוק הביטחון.
זהו תרגיל העובד על החומרים האישיים שלנו. ממליצה לבצע אותו כך: אמירה+ צחוק גדול + נשימה עמוקה, עבור כל המטרות שנרצה להגשים בקרוב.
מלאו את המשפט הבא: "הריני מאמין/נה באמונה שלמה שמאוצר מתנת חינם מתחוללת עבורי ישועה נפלאה בעניין:______ " ( למשל  שתי בנותיי בע"ה נישאות השנה בשמחה ) כעת אמרו את המשפט הזה בהתלהבות וצחקו צחוק גדול שישמח אתכם עצמיכם.   מינון מומלץ – לפחות שלוש פעמים ביום, על כל מטרה.  בהצלחה!


אומר עוד הרב זמיר כהן, כתוב: "כְּפִירִים רָשׁוּ וְרָעֵבוּ וְדֹרְשֵׁי יְהוָה לֹא יַחְסְרוּ כָל טוֹב". (תהילים ל"ד י"א)  לא כתוב שיש להם כל טוב אלא לא יחסרו כל טוב. מי ששם מבטחו המוחלט בבורא עולם, לא יחסר לו דבר. כי כל מה שיש לו יספק אותו ויהיה שמח בחלקו, מתוך אמונה שאם זה מה שה' נתן לו, זה הכי טוב עבורו.
וזה נכון גם לגבי בן /בת זוג, ילדים, פרנסה, הצלחה ובכל תחום בחיים. כך אדם יכול להגיע לשמחה אמיתית עם כל מה שיש לו.

*תרגיל צחוק אותי במיוחד.   (כל אחד הוא בן יחיד של בורא עולם וראוי לו שכל משאלות ליבו מתגשמות לטובה)
מחאו  כפיים תוך אמירת "הו הו הא הא הא"  3  פעמים, חבקו עצמיכם ואמרו: "יש ! ישתבח שמו לעד שאוהב את כל אחד! ואותי במיוחד"!  וכעת צחוק מתגלגל ושמח  חה חה חה חה , מתיחות ונשימות.


יוסף בוטח בבורא עולם בראש חוצות. בהמשך הפרשה, מוציאים את יוסף מכלא, מלבישים ומטפחים אותו ומביאים אתו לפני פרעה. פרעה אומר לו שמעתי עליך שאתה פותר חלומות מוצלח ביותר ואני רוצה שתעזור לי לפתור את חלומי , "וַיַּ֨עַן יוֹסֵ֧ף אֶת־פַּרְעֹ֛ה לֵאמֹ֖ר בִּלְעָדָ֑י אֱלֹהִ֕ים יַֽעֲנֶ֖ה אֶת־שְׁל֥וֹם פַּרְעֹֽה". (בראשית מ"א  ט"ז)  כלומר יוסף אומר לו מראש במילים אחרות, הכל תלוי באלוקים, אם הוא יעזור לי וייתן בראשי את הפתרון הנכון לחלום שלך. יוסף אינו לוקח לעצמו את הקרדיט, אלא באמת מאמין באמונה שלמה שהכישרון הזה הוא רק מאביו שבשמיים, והוא מקפיד לומר זאת כל הזמן. וגם במעמד כזה מכובד אצל מלך מצריים, עובדה הגורמת לפרעה להתרשם עמוקות מהאישיות של יוסף, ומכאן הדרך הובילה להכתרתו למשנה המלך של מצרים.
בתיאור החלום של פרעה כתוב: "וְהִנֵּ֣ה מִן־הַיְאֹ֗ר עֹלֹת֙ שֶׁ֣בַע פָּר֔וֹת יְפ֥וֹת מַרְאֶ֖ה וּבְרִיאֹ֣ת בָּשָׂ֑ר וַתִּרְעֶ֖ינָה בָּאָֽחוּ: יפות מראה" (בראשית מ"א י"ח) ממתי פרות הן יפות?   אומר שם רש"י -  סימן הוא לימי שובע, שהבריות נראות יפות זו לזו, שאין עין בריה צרה בחברתה. כלומר כשנמצאים במצב של לב טוב חיובי, גם פרה עשויה להראות יפה.
וזה שיעור נפלא עבורינו, היופי הוא בעיני המתבונן וכנגזרת ישירה לליבו. אם אנו חיים בביטחון שכל מה שעושה ה' הוא לטובתנו, ממילא אנו נמצאים כל הזמן או רוב הזמן בשמחה ובסיפוק, וממילא אנו רואים את העולם במשקפיים ורודות, והכל נראה לנו יפה וטוב. ( לא רואים חסרונות, עדיף ככה,  אפילו פרה נראית יפה).

*תרגיל צחוק היופי.  אחזו בידיכם , לכאורה, צנצנת של "צחוקו-מייק אפ ", עם ספוגית דמיונית פדרו את אבקת הצחוקו-מייק אפ על פניכם, עם כל מגע של החומר, הצחוק מתגבר והולך.  יופי של צחוק !!

שבת יפה ומאירה  וחג אורים שמח    
  באהבה ציפי דגן
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן