התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת משפטים
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   --
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות

פינת  "פרשה צוחקת"  יוגה צחוק בפרשת השבוע  -   מאת ציפי דגן
                                 ניתן לתרגל בשמיעה באתר ובקבוצות הוואצאפ

 בפרשת משפטים –    נלמד על חשיבות יחסי אדם לחברו, גוף נפש והשגרה החשובה.
  
                             איך הצחוק מחבר אותנו זה לזה בהתרגשות! כל יום ויום מחדש.
בפרשת משפטים נאמר: (שמות כ"א א') : "וְאֵלֶּה, הַמִּשְׁפָּטִים, אֲשֶׁר תָּשִׂים, לִפְנֵיהֶםכִּי תִקְנֶה עֶבֶד עִבְרִי. . " וכו'
אחרי האורות וההתלהבות בפרשת יתרו, בה דובר על מעמד הר סיני המרגש ועל הניסים שפקדו את עם ישראל, מגיעה פרשת משפטים. הפרשה עוסקת ברובה במשפט העברי, בדינים ובהלכות הנוגעים ליחסים משפטיים בין אדם לחברו.  נשאלת השאלה, מדוע לא מתחילה פרשת משפטים, בדיני בין אדם למקום, למשל בציווי אני ה' אלוקיכם וכו', לפי הסדר בעשרת הדיברות?  עונה הרב זמיר כהן, שביהדות,  הכללים שבין אדם לחברו הם החשובים ביותר, עוד לפני בין אדם למקום. ואדרבא, דווקא פה, מתחילים בהלכות עבד עברי בראש הפרשה. מכאן אנו למדים, עד  כמה ליהדות חשובה , ההתנהגות החברתית, בכלל, והכבוד לעבד העברי בפרט. דווקא היחס המכבד לאדם במעמד הכי נמוך – עבד, מראה את גדולתה של התורה שלנו שהיא תורת חיים הרגישה מאד ליחס לזולת. בהמשך הפרשה מפורטות כל המצוות שבין אנשים,  כגון  לחוס על המסכנים, אסור להציק ליתום ולאלמנה, האיסור לקלל את ההורים, חובת האיש  לכבד ולשמח את רעייתו ומדבר שקר תרחק ועוד. גם בעולמנו, עולם היוגה צחוק, נאמר ש "הצחוק הוא המרחק הקטן ביותר בין שני אנשים". כלומר הצחוק הוא הדבק המחבר ביותר בין בני אדם.

כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.

*תרגיל צחוק – יחד לשלום
תרגול ביחידות: נשב מול מראה. .נרים את יד ימין מול יד שמאל שלנו, נלחץ ידיים זו לזו בחגיגיות, בהדרגה נתחיל לצחקק יחד עם לחיצות הידיים זו לזו תוך אמירת שלום. בצחוק ההולך ומתגבר.  חה חה חה   ונשימה עמוקה.
תרגול בקבוצה.  נסתובב בחדר ונפגוש חברים, תוך לחיצות ידיים וברכת שלום.  שלום – חה חה חה !! ונשימות.


יש מפרשים המתייחסים לנושא העבדות, המוזכר בפסוק הראשון בפרשה, כאל משל. העבד נמשל לנשמה הרוחנית הכלואה בתוך הגוף החומרי.  הרבי מלובביץ, מפרש את הפסוק, בהמשך הפרשה,  (שמות כ"ג ה') : כִּֽי־תִרְאֶ֞ה חֲמ֣וֹר שׂנַֽאֲךָ֗ רֹבֵץ֙ תַּ֣חַת מַשָּׂא֔וֹ וְחָֽדַלְתָּ֖ מֵֽעֲזֹ֣ב ל֑וֹ עָזֹ֥ב תַּֽעֲזֹ֖ב עִמּֽוֹ". לפי תפיסת החסידות הרואה בפסוק הזה משל ליחסי הגוף והנשמה. האדם שאליו מדבר הפסוק הוא הנשמה האלוקית, בעוד הגוף הוא החמור (כאותיות המילה "חומר"), 'בהמת משא' הנושאת את הנשמה על גבה לאורך שנות קיומה החומרי בעולם הזה. מאחר שמטבעו מבקש הגוף את נוחיותו בלבד, הוא נוטה לראות בלימוד התורה וקיום המצוות 'משא' הגורם לו 'לרבוץ' – כלומר: לעמוד תחתיו בעקשנות ובמיאון. לנוכח המצב המתסכל הזה, יש שבחרו לראות בגוף 'שונא' לנשמה, ונקטו בדרך של התרכזות רק בנשמה ובניתוק ממצב הגוף.
רבי ישראל הבעל שם טוב, מייסד החסידות, התנגד מאד לדרך הזו של החלשת הגוף. אלא ההיפך, חיוני שננער מתוכנו את ההשקפה השונאת את הגוף בשל נטיותיו הטבעיות, ונלמד לעבוד יחד איתו. אדרבא נקדש את הגוף, נכניס את התורה לכל רובדי חיינו. במקום לנסות ולהחליש את כח הגוף, עלינו לחזקו ולהבריאו תוך שאנו מטמיעים בו את ההכרה, בכך שמצוות התורה נועדו לטובתו. וכך גוף ונפש יהיו מחוברים בעבודת השם בשמחה.

 *תרגיל צחוק –  גוף ונפש  - יוגה צחוק בקליק.
שמחה להציג בפניכם סדרת קליקוני צחוק – צחוקליקים
שכתבה תלמידתי המוכשרת, בעין טובה, יעל מבני ברק.  תודה לך יעל מקסימה!
"איך הצחוק מקליק לנו את החיים" :
(או יוגה צחוק בקליק)
הצחוק את   
האור שלנו  -  מדליק | בריאות – מזריק |   שנאה   -  מדחיק | עצבות  - מרחיק |
פנים  - מחליק | עיניים  - | אנדורפינים-   מזניק | סרוטונין- מנפיק |   חברות – מקליק |
קשר – מעמיק |  תרגול – מצדיק | חיים  -  ממתיק.
הוראות שימוש:  לבחור צחוקליק  ולהמחיז אותו עם צחוק מתאים. אפשר לבד ואפשר בזוגות.


רפאל כהן בספרו, מביא נקודת מבט מעניינת. לאחר השיא של קבלת התורה, בפרשה הקודמת, מופיעה לפתע פרשה שנראית מאד "יבשה" – כל החוקים. ניתן להשליך את פרשת "משפטים" ( על חוקיה וסדריה) על מערכת הזוגיות: בהתחלה יש סערות, ריגושים ורומנטיקה (נס ים סוף – פרשת "בשלח") אח"כ נערכת החתונה (מעמד הר סיני – החתונה הרוחנית בין הקב"ה לעם ישראל – פרשת "יתרו"), ואילו אחרי השיא של החתונה מגיעים החוקים והימים "השגרתיים" (פרשת "משפטים") לחוקים יש חשיבות רבה, והפרשה השבוע נותנת לנו בראש ובראשונה את הכוח לעשות סדר ולארגן את מחשבותינו מחדש באופן יעיל ונכון יותר עבורנו, תוך שמירה על מסגרת והתמדה.

*תרגיל צחוק – הריגוש לאנרגיות 8, 6, 4, 2 (זהירות אנרגיות גבוהות !)
נעמוד במעגל. (בתרגול יחיד – נעמוד כך סתם J ) נרים יד ימין וננער אותה מעלה מטה ונספור בקול, אחד שתיים שלוש. . . עד 8  ו—צחוק גדול. ומיד עם יד שמאל, וצחוק גדול. ומיד עם רגל ימין וכנ"ל. צחוק גדול. ומיד רגל שמאל וכנ"ל. וצחוק גדול.  ואחרי כן עד 6, 4, 2  ושאיפה עמוקה עמוקה ונשיפה !  ולנוח! איזה אנרגיות !!


שבת מרגשת וצוחקת לכולנו
באהבה ציפי דגן


 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן