התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת נח תשע"ז
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   !
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת נח      – נלמד על  תיבת נח האישית של כל אחד ועל הקשת
                                     איך הצחוק מפעיל קשת בענן שלנו ואת תיבת נח האישית   
נאמר בפרשתנו: (בראשית  ט'  ח' – ט' ) " וַיֹּ֤אמֶר אֱלֹהִים֙ אֶל־נֹ֔חַ וְאֶל־בָּנָי֥ו אִתּ֖וֹ לֵאמֹֽר: וַאֲנִ֕י הִֽנְנִ֥י מֵקִ֛ים אֶת־בְּרִיתִ֖י אִתְּכֶ֑ם וְאֶת־זַרְעֲכֶ֖ם אַֽחֲרֵיכֶֽם   ."
מפרש רש"י:  ואני הנני:  מסכים אני עמך, שהיה נח דואג לעסוק בפריה ורביה עד שהבטיחו הקדוש ברוך הוא שלא לשחת את העולם עוד, וכן עשה. ובאחרונה אמר לו הנני מסכים לעשות קיום וחזוק ברית להבטחתי, ואתן לך אות:  רשי מסביר שנח פחד להביא עוד ילדים לעולם, היות וחשש שיבוא שוב מבול על העולם. עד שבורא עולם הבטיח לו שזה לא יקרה שוב לעולם,  ואף העניק לעולם אות מוחשי שזו כחתימת ברית בין ה' לבין האנושות בצורת הקשת  בענן.
נאמר בהמשך (בראשית ט' יג – יד) "אֶת־קַשְׁתִּ֕י נָתַ֖תִּי בֶּֽעָנָ֑ן וְהָֽיְתָה֙ לְא֣וֹת בְּרִ֔ית בֵּינִ֖י וּבֵ֥ין הָאָֽרֶץ: וְהָיָ֕ה בְּעַֽנְנִ֥י עָנָ֖ן עַל־הָאָ֑רֶץ וְנִרְאֲתָ֥ה הַקֶּ֖שֶׁת בֶּֽעָנָֽן" מסביר רש"י בענני ענן: כשתעלה במחשבה לפני להביא חשך ואבדון לעולם. אם המצב חלילה יהיה רע  וזה יהיה כמו ענן המסתיר את האור כלומר בני האדם יחטאו , הקשת הנראית בענן תזכיר לאלוקים שהוא הבטיח לא להביא שוב מבול לעולם. אבל גם לאנושות זו תזכורת על נאמנותו של בורא עולם.

כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.
הקליטה במח ימין היא דרך החוויה הרגשית שאותה זוכרים לטווח ארוך, הרבה יותר מאשר דרך מוח שמאל. ולכן נצמיד תרגילי יוגה צחוק לערכים מתוך פרשת השבוע וכך נטמיע אותם בתודעתנו. נתחיל בשאיפה עמוקה ונשחרר אוויר בנשיפה קולנית. . .

*תרגיל צחוק הקשת
אם בורא עולם יכול לכבוש כעסו ולהציג את זה ע"י הקשת. גם אנו נלמד ממנו.
נחזיק את כפות ידינו מחוברות באצבעותיהן, מעל הראש, כך שנקבל צורת קשת. כעת נפעיל את רפלקס הצחוק שלנו בכיף. חה חה חה!  כעת נוריד את ה"קשת" שלנו למטה. בכל פעם שנרגיש קצת לחוצים, כעוסים או נעלבים מהזולת, נניף את הקשת למעלה ונצחק. כלומר נצחק את הקשת למעלה ונרגיע.  חה חה חה ! ניקח שאיפה עם הקשת הגבוהה מעל הראש.   כל הכבוד !!!  נשים לב! יש פה חיבור לרוגע ע"י אות אלוקי!   גדול!
*תרגיל צחוק העננים
"בענני ענן" נדמה לעצמנו שאנו מהלכים באוויר בין המון עננים המסתירים את השמש. נתקדם לאט תוך הזזת העננים  ע"י צחקוקים מצד לצד כדי שנוכל לעבור. כל ענן שנזיז נצמיד לו צחוק מיוחד. חה חה חה חה! כך נמשיך להזיז כל ענן עם הצחוק, כעת נצמיד לו דימוי לאיזה קושי החוסם אותנו. למשל מי שסובל מפחד מסוים, ידמה שהוא מזיז את הפחד הצידה עם הענן והצחוק. מדי פעם אחרי שנזיז ענן נגלה פתאום את השמש, ולכן נצחק צחוק גדול ורחב מלא באור. חה חה חה!  וניקח שאיפה עמוקה...  יפה מאד! בהצלחה!


מודה לתלמידתי נעה פרל היקרה אשר שלחה אלי קטע מדברי סיון רהב מאיר, על פרשת נח.
אז מה התיבה שלך? לאורך הדורות ניסו פרשנים רבים ללמוד לקחים מפרשת נח ולשאול מהי "תיבת נח" שלנו בימינו. לאן אנחנו צריכים לברוח מפני "מבול" הטרדות, ההפרעות, הרעשים והבלבול שמסביב. מבול ובלבול, אותו רעיון. יש פרשנים שהתייחסו לתורה ולתפילה כאל "תיבת נח" של האדם, שאליה הוא צריך להתכנס כדי לשמור על שפיות ונאמנות לעצמו. יש כאלה שדיברו על המשפחה ועל הזוגיות.
אבל הרב שלום נח ברזובסקי – (הנתיבות שלום) קורא לכל אחד מאיתנו לחפש את תיבת נח הפרטית שלו. לדעת מה הנקודות החיוביות והטובות שבתוכנו,  ולהעצים אותן.
הנה: כאשר האדם מרגיש שפל וירוד, העצה היא –'עשה לך תיבה'. בכל אחד יש ניצוץ אלוקי בתוכו, שממנו הוא מקבל כוחות עילאיים ויכול להתעלות, וזוהי תיבת נח שלו, שמצילה אותו מן המבול.
לכל אחד יש עניין אחד שעליו הוא שומר, גם בכל המצבים הגרועים ביותר, וממנו אינו נסוג, והפרט הזה הוא תיבת נח שמצילה אותו בתקופות הקשות ביותר.
הוא כותב שזה נכון אצל כל פרט, אבל גם לגבי עם ישראל בכללותו. כלומר, תמיד יש משהו קטן וחיובי בתוכנו, שעליו אנחנו שומרים גם בתקופות מסובכות, ולמעשה– הוא שומר עלינו.
ונעה פרל, תלמידתי היקרה גם מציעה תרגיל צחוק מתאים.  הנה הוא, עם טיפה שינויים שלי.

*תרגיל צחוק תיבת נח
נבנה לעצמינו מסביבנו תיבה. כל דופן בתיבה נבנה תוך כדי צחוק. הצחוק הוא הדבק שיחבר את חלקי התיבה.  כשנסיים את בניית התיבה, נעמוד בתוכה, ונראה כיצד יתחיל לרדת המבול. זה קצת מפחיד ומאיים...אבל אנו נהיה בתוך התיבה שלנו... נצחק ונשמח, ונציין לעצמינו את הנקודות הטובות שלנו שמחזיקות אותנו בתיבה שלנו הצוחקת, מפני ה"מבול" הפרטי שלנו. עם כל נקודה כזו נצחק בהתאמה. חה חה חה!


שבת רגועה וצוחקת
באהבה  ציפי דגן


 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן