התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת נח
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   --  מאת ציפי דגן
                                                בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת נח      –  נלמד כיצד תמיד אפשר להתחיל מחדש           

          "כי הצחוק מנקה את המחסומים השליליים ומאפשר התחלה רעננה "  


נאמר בפרשתנו: (בראשית ו'  ט')  "אֵלֶּה תּוֹלְדֹת נֹחַ נֹחַ אִישׁ צַדִּיק תָּמִים הָיָה בְּדֹרֹתָיו אֶת הָאֱלֹהִים הִתְהַלֶּךְ נֹחַ."
כך מתואר נח, צדיק שהתעלה מעל המוסר הירוד של בני דורו. ותמים, אומר הרב זמיר כהן, "תמים תהיה עם ה' אלוקיך" כלומר מאמין שכל מה שקורה לו הוא מאת ה' לטובתו של האדם.  ואכן כתוב "את האלוקים התהלך נח".
מובא בשם הרבי מלובביץ, בספר "להחיות את היום", על רקע השחיתות של בני דורו התבלט נח בשמירת אמונים למסורת המוסרית שהוריש האדם הראשון לאנושות. מסיבה זו בחר בו ה', להיות הגרעין האנושי שממנו ייבנה העולם החדש אחרי המבול.
העולם שלפני המבול והעולם שלאחריו הנם שני שלבים הכרחיים בהתפתחות הבריאה, וככאלה הם משתקפים גם בחיין של כל אדם פרטי.
שטף מי המבול בא כדי לרכך את העולם. העולם למד אודות מושג התשובה- ההתחדשות – האפשרות להניח את כישלונות העבר מאחור ולפנות הלאה, אל עתיד טוב יותר. כחלוף ארבעים יום וארבעים לילה, ובתום תקופת ההמתנה שבה הלכו פני המים וירדו, יצא נח מן התיבה והביט סביב. העולם שראו עיניו  לא היה הרוס ופוסט-אפוקליפטי, אלא חדש ורענן. מציאות משוחררת מכבלי העבר ומלאת הבטחה לעתיד.
בנקודות שונות בחיינו אנו נוטים להתייאש לנוכח המחשבה ש"מה שהיה הוא שיהיה". אנו נזכרים בחלומות ילדות שהתנפצו אל סלעי המציאות החדים, מהרהרים באפשרות שאנו משועבדים לגורל המוכתב לנו בידי התורשה, החינוך והסביבה ומתפתים לאבד את התקווה לשוב אל תום נעורינו ולהשיג את יעדינו הנכספים.
סיפור המבול מעמיד אותנו על טעותנו ומזכיר לנו שאף פעם לא מאוחר מדי. ה' תמיד מוכן לקבל אותנו בזרועות פתוחות ולאפשר לנו להתחיל מחדש, ואם נעשה כך נגלה שכל אותם משברים שעברנו רק מוסיפים לנו כוח במילוי שליחותנו האלוקית. 

כהרגלינו נטמיע את המסר ע"י חוויית הצחוק.
נח בנה את התיבה במשך 120 שנה – ללמדנו שהתהליך הוא חשוב מאד, הדרך היא משמעותית.

תרגיל צחוק הדרך. הוא תהליך של צחוק המתפתח בהדרגה. עמדו  במצב של עקב מאחורי אגודל. התחילו לצעוד לאט בשילוב צחוק איטי המותאם לצעדים. בהדרגה זרזו את קצב הליכתכם ובהתאם הגבירו את הצחוק עד למהירות המקסימלית שתוכלו להגיע אליה. חה חה חה       יפה לכם !. . . כל הכבוד!
ניקח שאיפה עמוקה דרך האף ונשיפה דרך הפה. .
התיבה = הבית, אנו בונות כל החיים את הבית שלנו, וגם תיבה = מילה.  סה"כ: מילה בונה. למשל: לפני מילה – מומלץ לתת חיוך ומאור פנים, וכך  אנו בונות את השמחה של הבית לנו.   (ימימה מזרחי)
תרגיל צחוק התיבה. שבו על מחצלת גב אל גב עם חבר. החזיקו בידיו מאחורי הגב.  וכעת אתם  תיבה על המים. החלו להתנדנד מצד לצד ושלבו את הצחוק לפי קצב המשט.  צחקו בכיף ולבריאות !!

פרשת נח מופיעה בחודש חשון  (חשון = חיים שמחים והמון ניסים)  שהוא החודש השני בשנה, אבל החודש הפותח את השנה השגרתית, כעת מתחילה העבודה שלנו לבניית השמחה שלנו לכל השנה כולה.
לשם כך נצטייד בסדרת התרגילים הבאה:
תרגיל סדר הבוקר -  לאימון יומיומי  לשמחה פנימית – לפי עיקרון תנועה יוצרת רגש.
1.נשימה עמוקה – שוקי-שייק – נערו את הכתפיים וכל הגוף עם הידיים מלמעלה ולזרוק עם קול הא הא הא
2. שפת הג'בריש – השפה הראשונה שדברתם כתינוקות– זו הדרך הכי קלה להזכיר לעצמי כל בוקר כמה אני מדהימה – בת מלך הבת היקרה של בורא עולם- ג'ברשו סביב עצמיכם  בהתפעלות ובשמחה!
3. חץ וקשת לשחרר מחשבות מיותרות -  הכניסו  תוך כדי צחקוקים את המחשבות לאגרוף ואיספו אותן  עד המרפק ועד הלב ופרזו אותן בצחוק רם  גבוה לשמיים.
4. צחוק המשקולות לכושר וגמישות.  גמישות מחשבתית וגופנית. אחזו בשתי "משקולות" כבדים הרימו אותם בהדרגה בשלושה שלבים: הא הא הא  – שלב ראשון- עד גובה הבטן – צחוק מתגלגל מתון, (שחרור ראשוני)
שלב שני – עד גובה הכתפיים – הצחוק מתגבר (שחרור מוגבר), שלב שלישי – ידיים עד למעלה – הצחוק הכי משוחרר ומשחרר שאפשר.  יש!!!  כל הכבוד!

ניתן להשתמש בתרגיל זה כדי לשחרר כל מיני חסמים בחיינו, היות והצחוק מנקה את המחסומים השליליים ומאפשר התחלה רעננה, כדאי תמיד לפני שמתחילים דרך חדשה, להתחיל בראש ולב נקיים ופתוחים.
בדיוק כפי שלמדנו מהמבול.           זיכרו : תמיד אפשר להתחיל מחדש "על נקי"!  בהצלחה חה חה            

שבת מבורכת מחדשת  וצוחקת
באהבה  ציפי
 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן