התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת ניצבים
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   --  מאת ציפי דגן
                                                     בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות

בפרשת ניצבים    – נלמד על אחדות ואהבה כיצד ? הצחוק היוצר אחדות
                                                          כי הצחוק הוא המרחק הקצר ביותר בין שני אנשים


נאמר בפרשה (דברים כ"ט  ט'-י'):" אַתֶּם נִצָּבִים הַיּוֹם כֻּלְּכֶם לִפְנֵי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם רָאשֵׁיכֶם שִׁבְטֵיכֶם זִקְנֵיכֶם וְשֹׁטְרֵיכֶם כֹּל אִישׁ יִשְׂרָאֵל.  טַפְּכֶם נְשֵׁיכֶם וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בְּקֶרֶב מַחֲנֶיךָ מֵחֹטֵב עֵצֶיךָ עַד שֹׁאֵב מֵימֶיךָ".  יש כאן מעמד המוכיח כי  כל עם ישראל על כל סוגיו ביחד, זה עם ישראל היפה.
בספר "להחיות את היום" מאת הרבי מלובביץ' (שקבלתי, בהתרגשות במתנה מפתיעה, מתלמידותיי בצחוקו-טקס סיום הקורס, השבוע) , מצאתי את הכותר: "כיצד לאהוב אחרים".
כיצד נוכל להתאחד באמת? אחרי הכל, הפסוק עצמו מתאר הבדלים משמעותיים ביותר בין יהודים שונים: חלקם ראשי שבטים וחלקם שואבי מים.
מה יכול להיות המכנה המשותף בין מנהיג רם מעלה ואיש עמל קשה–יום?

אומר הרבי מלובביץ', התשובה לכך משולשת:
1. מי רשאי לקבוע מי באמת גבוה יותר בסולם ההישגים? המראות החיצוניים מתעתעים, ואנו נוטים להעריך את עצמנו יותר מדי ואת זולתנו פחות מדי.

ואנו, כרגיל, נטמיע  כל מסר בתרגול יוגה צחוק.
תרגיל הצחוק האיש הגבוה - האיש המתנשא, המחזיק עצמו "גבוה" מאחרים. נרים ידיים גבוה למעלה ונתמתח, נצחק צחוק גבוה גבוה עם תנועות כלפי מעלה. נוריד ידיים ונשאף אוויר. חה חה

2. גם אם הערכנו עצמנו נכונה, זה שאנו "ראש" בתחום אחד בחיים אין פירושו שאין תחומים אחרים שבהם אנשים אחרים הם "ראשים" (ואנו "שואבי מים. . ."). כל אחד הוא מנהיג בצורה מסוימת, והצלחתנו הקולקטיבית תלויה בתרומתו הייחודית של כל יהודי.

תרגיל צחוק השונים. צחוק היי סוסייטי , חה חה סנובי כזה.  צחוק שואבי המים- העמך, חה חה עמוק ובוטה,  צחוק ערסי –חה חה זרוק כזה. צחוק המנהיג הנואם, חה חה צועק ומלהיב. צחוק המנכ"ל חה חה צחוק מאופק.

3. יהיו אשר יהיו הפערים בין הנבראים, הפער בין כל אחד מהם לבין הבורא הוא תמיד אין-סופי. הכרה בקטנותנו האין-סופית מול ה', מבטלת את פערי המעמדות בינינו לבין נבראים אחרים ומוחקת כל רגש של עליונות שאנו עשויים לחוש כלפיהם.

כשאנו מתרגלים יוגה צחוק, כולנו מגיעים לאותה רמה, מיישרים קו, תחשבו רגע, כשכולם צוחקים יחד, בעצם כולם שווים, גם אם  לפני כן היו שונים.
כמו שנאמר:  הצחוק הוא המרחק הקצר ביותר בין שני אנשים.

תרגיל צחוק המעמדות לפי צלילי הדו-רה-מי -
 נתארגן בשורה לפי סדר הגובה. נצחק את סולם התווים בשפת הצחוק. חו חה חי חה חו חה חי   . . .  ונשימות

ככל שנהרהר בשלוש נקודות  אלו כך נוכל לעמוד יחדיו, מאוחדים, כשאהבה שוררת בינינו ואף מתבטאת במישור המעשי.

רפאל כהן אומר: לקראת השנה החדשה, הפרשה נותנת לנו כוח להיות מאוחדים, ולהתייצב איתנים ובקומה זקופה לקראת השנה החדשה.
ולקינוח, אומרת הר' ימימה מזרחי שכל המתאספים יחדיו בבתי הכנסת לתפילות של חגי תשרי, הם תזמורת גדולה ומאוחדת, קונצרט של המון סוגי כלים, המשמיעים צלילים שונים ומגוונים, אשר יחדיו מהווים תזמורת הרמונית של אחדות ישראל. ואת זה בורא עולם הכי אוהב.

תרגיל צחוק התזמורת. להתארגן בקבוצה, כל אחד מקבל תפקיד של כלי נגינה ה"צוחק את צליליו", למשל תוף, חצוצרה, כינור, גיטרה, פסנתר, מצלתיים, ועוד
צוחקים כל כלי , כולם ביחד. . . חה חה חה חה  חי חי חי חי  חוח חו חו חו

 ועוד אומרת לנו ימימה:  אין אדם מיותר בעם ישראל. ותודה למוסיקאים המופלאים האלה שבראו ניגון מופלא של סליחה בארץ הכל כך מפורקת שלנו.
תשע"ו = תהיה שנה עם ואהבת לרעך כמוך – זו הו"ו,  כי "כולנו זקוקים לחסד, כולנו זקוקים לאהבה".

שבת מבורכת בצחוקים מאחדים של אהבה ושיתוף.
באהבה  ציפי

 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק
נא לחצו כאן