התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת פקודי
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   !
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת פקודי  –  נלמד חשיבותה של מילה עברית                                          
                          איך הצחוק תופס פיקוד וממקד מחשבות

בפרשת פקודי  נאמר: (שמות ל"ח כ"א ) : "אֵ֣לֶּה פְקוּדֵ֤י הַמִּשְׁכָּן֙ מִשְׁכַּ֣ן הָֽעֵדֻ֔ת אֲשֶׁ֥ר פֻּקַּ֖ד עַל־פִּ֣י משֶׁ֑ה עֲבֹדַת֙ הַֽלְוִיִּ֔ם בְּיַד֙ אִֽיתָמָ֔ר בֶּן־אַֽהֲרֹ֖ן הַכֹּהֵֽן". הפרשה נפתחת במפקד של כלי המשכן, ובאזכור שמם של אלו האחראים על עיצוב המשכן בהתאם להוראות ה'. המפקד הוא מעין "ספירת מלאי" של כל כלי המשכן, רשימה שכוללת חומרים, מידות, כמויות ומספרים של כלי הקודש.
שואל רפאל כהן בספרו, "האיש שהצליח לשנות את הסרט",  מדוע בעצם חוזרת התורה בפרשות ויקהל – פקודי על הנאמר כבר בפרשות תרומה – תצווה? כידוע התורה מחושבת מאד וכל אות מילה או פרק הנכתבים בה יש להם משמעות. ועם זה ידוע שהתורה היא מאד תמציתית, האם לא חבל "לבזבז" אותיות?
והוא משיב: האותיות והמילים העבריות הכתובות בתורה מעבירות ומחברות אותנו לכוחות ואנרגיות הדרושים לנו היום בחיינו. הטקסטים האלו מופיעים שוב כי השבוע במיוחד אנו זקוקים לחיבור ולחיזוק הזה.
בפרשות תרומה – תצווה ניתנו הציוויים אבל רק עכשיו מבוצעים הדברים בפועל. רוחניות בלבד אינה מספיקה. יש לחזק את המשכן בעשייה אישית.

כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.
*תרגיל אותיות הצחוק

נשתמש ברעיון הנ"ל לחיזוק והטמעה של מטרה אחת שלנו בחיים. בואו נתרכז נעצום עיניים, נחשוב ונבחר מטרה אחת שאנו שואפים להגשים ממש בקרוב.  למשל אם המטרה היא:  להשיל 10 ק"ג ממשקלינו עד תאריך יעד מסוים.  נכתוב על דף את המילים של המטרה. "אני משילה  10 ק"ג עד חג שבועות". כעת נדליק את מנוע הצחוק שלנו. ביד ימין נאחז מכחול צחוק דמיוני. ו"נצבע"  עם צחוק כל אות ואות במטרה שלנו.  כדאי לנשום עמוק אחרי כל כמה מילים.  בתרגול עם קבוצה :  נעמוד במעגל ונצבע בצחוק את האותיות באוויר כאילו על מראה דמיונית.


עוד רעיון נהדר של רפאל כהן, פרשת ''פקודי'' מחזקת את מערכת הפיקוד שלנו ואת האמונה ביכולתנו להשפיע, ולשלוט בנסיבות במקום שהנסיבות ישלטו בנו. אדם שלוקח פיקוד על מחשבותיו השליליות, ומצליח לפקד על יצריו ותאוותיו הוא אדם ששולט בנסיבות.
למעשה, על ידי המחשבות, הדיבור והמעשים של האדם הוא מכין ומרחיב את ''המשכן'' האישי שלו. הפירוט בפרשה של כל מרכיבי בניית המשכן מסמלים את המחשבות, הדיבורים והעשייה האישית שלנו. ''ועשו לי משכן ושכנתי בתוכם'' נאמר בפרשת תרומה. ברגע שהמשכן בלב האדם יהיה מוכן, כי אז כל השפע והברכה יזרמו לחייו

*תרגיל צחוק – לתפיסת הפיקוד ושליטה במחשבות
זהו תרגיל המסייע לנו לסלק מחשבה טורדנית מהראש, או ללמוד לשלוט בכעס השולט בנו חלילה, או איזו חרדה שמציקה לנו. יד ימין שלנו תשמש כמשאבה. יד שמאל תשמש ככלי קיבול – קערית.  עם "המשאבה"  נבצע פעולת שאיבה  לכאורה של מחשבת הכעס, פעם פעמיים שלוש. כאילו אנו שואבים את המחשה מתוך הראש. וכעת את ה"מחשבה"  ששאבנו נכניס לקערית שביד השמאלית תוך כדי שאנו אוחזים בה חזק עם אצבעות היד השמאלית.
כעת כדי להמחיש את תפיסת הפיקוד שלנו,  נאמר לה, למחשבה, "אני שולטת בך ולא את בי" !
וכעת ננער חזק עם הידיים + רקיעות רגליים + צחוק גדול את המחשבה לכיוון הרצפה! חזק ! ואפילו נדרוך עליה בעוז!  ונכריז: "זה לא שלי"!! "זה לא שלי יותר " !!  וניקח שאיפה עמוקה  ונשיפה.  אה! איזו הקלה !  יפה!


נסיים בשאלה על הפסוק הפותח (הנ"ל): אֵ֣לֶּה פְקוּדֵ֤י הַמִּשְׁכָּן֙ מִשְׁכַּ֣ן הָֽעֵדֻ֔ת  . . ."  מדוע מופיעה המילה משכן פעמיים?  מצאתי על כך הרבה פרשנויות, למשל רש"י שכותב: "שני פעמים, רמז למקדש שנתמשכן בשני חורבנין על עונותיהן של ישראל". על שני בתי המקדש שחרבו. הכלי יקר – אחד מפרשני המקרא אומר שהוכפלה המילה משכן, היות ובית המקדש של מטה הנמצא בירושלים נמצא כנגד בית המקדש של מעלה בשמים.  ולנו זה מתקשר עם אמרת חז"ל: "כפי המידה שאדם מראה מלמטה כך מראין לו מלמעלה".  אם נבקש מאלוקים בשמחה, נקבל בתגובה מענה משמים  של שמחה, כלומר שמחות ובשורות טובות בע"ה.

*תרגיל צחוק – לבקש בשמחה
נחבר את שתי כפות ידינו יחד מלפני הגוף. נתרכז בתפילה אישית שלנו, כלשהי. נחייך חיוך ענק, נתחיל להעלות את הידיים והבקשה שלנו כלפי מעלה תוך כדי הפעלת רפלקס הצחוק בשמחה רבה. ואז נניף בשמחה וצחוק גדול את הידיים למעלה גבוה.  נשימות  וכל הכבוד!

פרשת פקודי מסיימת את ספר שמות. בסיום כל ספר מכריזים בבית הכנסת: חזק חזק ונתחזק!
בע"ה כולנו חזק חזק ונצטחק בשמחת אדר מאדירה !!

מאחלת לכולנו שבת של שמחת אדר מאדירה 
 באהבה ציפי דגן 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן