התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת צו
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   !
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת צו  – 
              נלמד על צו השעה להיום: ההתלהבות תמיד + סגולה לניהול מחשבות                                                     איך הצחוק מדליק התלהבות ומנתב מחשבות
בפרשת צו  נאמר: (ויקרא פרק ו' ): בפסוק א-ב: "וַיְדַבֵּ֥ר יְהֹוָ֖ה אֶל־משֶׁ֥ה לֵּאמֹֽר: צַ֤ו אֶת־אַֽהֲרֹן֙ וְאֶת־בָּנָ֣יו לֵאמֹ֔ר זֹ֥את תּוֹרַ֖ת הָֽעֹלָ֑ה הִ֣וא הָֽעֹלָ֡ה עַל֩ מוֹקְדָ֨ה עַל־הַמִּזְבֵּ֤חַ כָּל־הַלַּ֨יְלָה֙ עַד־הַבֹּ֔קֶר וְאֵ֥שׁ הַמִּזְבֵּ֖חַ תּ֥וּקַד בּֽוֹ":  
פרשת צו פותחת בעיסוק בעבודות הכנת המזבח לקראת יום העבודה בבית המקדש.   יש לנו כאן פקודה בלשון צו- לשון ציווי. כנראה שיש  כאן איזה שהוא  צו השעה, לפעולות שהן מאד חשובות בחיינו.
היות ואנו בפורים, שהוא חג של הדלקת ובניית שמחה, ר' נחמן אומר שלוקחים מהשמחה הזו של פורים  באופן כזה שתשרה עלינו לכל השנה. בואו ניקח את זה כצו השעה להדלקת השמחה.

כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.
*תרגיל כדור פורים המדליק את הצחוק.
צו השעה שלנו היום: הדלקת הצחוק  שלנו מהעוצמות של פורים.
נאסוף את כל השמחה של פורים לתוך כדור דמיוני גדול , המכיל את כל עוצמות השמחה והכיף של פורים. "נאסוף" עם צחקוקים, את מצוות החג, הסעודה, הריקודים, המוזיקה, משלוחי המנות, מתנות לאביונים, הצחוקים ועוד. לכן הכדור מאד תוסס ואנרגטי. בואו נקפיץ אותו לגובה עם המון צחקוקי שמחה.  חה חה חה !  כעת נכדרר אותו לכיוון הרצפה עם צחוקים עולים ויורדים. חה חה חה !!  ונשימות משחררות ! יפה!

 
בפסוק ה':  "וְהָאֵ֨שׁ עַל־הַמִּזְבֵּ֤חַ תּֽוּקַד־בּוֹ֙ לֹ֣א תִכְבֶּ֔ה וּבִעֵ֨ר עָלֶ֧יהָ הַכֹּהֵ֛ן עֵצִ֖ים בַּבֹּ֣קֶר בַּבֹּ֑קֶר וְעָרַ֤ךְ עָלֶ֨יהָ֙ הָֽעֹלָ֔ה וְהִקְטִ֥יר עָלֶ֖יהָ חֶלְבֵ֥י הַשְּׁלָמִֽים":.    בפסוק ו': "אֵ֗שׁ תָּמִ֛יד תּוּקַ֥ד עַל־הַמִּזְבֵּ֖חַ לֹ֥א תִכְבֶּֽה".
מדוע כותבת התורה, פעמיים : "לא תכבה" מסביר ה"שפת אמת" (שהוא ספר דרשות חסידיות על התורה של האדמו"ר מגור ר' יהודה אריה ליב אלתר), כי לשון הפסוק  במשמעות כפולה. מצד אחד, יש בה הבטחה ליהודי שכאשר תבער בו אש ההתלהבות לה' היא לא תכבה גם אם הוא יחטא; מצד שני יש כאן גם איסור כלפי האדם לכבות את אש ההתלהבות. כלומר, מצד אחד, אש ההתלהבות באה מלמעלה וה' מסייע לאדם לשמר אותה למרות הנפילות שלו. מצד שני, יש לאדם אחריות לשמר את ההתלהבות, כפי שנאמר במדרש, לגבי אש המזבח בבית המקדש, "אף על פי שאש יורד מן השמים מצווה להביא מן ההדיוט". כלומר שגם האדם (הכהן) מדליק בעצמו.
בחסידות, עניין האש היוקדת על המזבח תמיד נדרש ביחס לעולמו הרוחני של כל אדם מישראל.
ר' אלימלך מליז'נסק, (שהיה מראשוני מנהיגיה של החסידות). מתייחס לכל יהודי כאל מזבח, ולקדושה שבו כאל אש התמיד: כמו שבמזבח צריכה תמיד לבעור אש, כך בכל יהודי צריכה לבעור תמיד הקדושה; וכמו שצריכים לדאוג שהאש לא תכבה במזבח, צריכים להוסיף תמיד בעבודת ה', כדי שהקדושה לא תכבה. הדרך לשמור על בעירת אש ההתלהבות לה' היא באמצעות התחדשות בעבודת השם. כפי שנאמר לגבי הכהן, שבכל בוקר הוא צריך לחדש את העצים על גבי המערכה, כך מצווה כל יהודי עובד השם, שהוא בבחינת כהן, להתחדש בעבודתו באופן שישמר את הבעירה וההתלהבות.  חברים, ההתלהבות!  הכל כך חשובה לחיוניות של החיים שלנו. אנחנו מדברים המון  על ההתלהבות הזו בסדנאות היוגה צחוק. האימון ביוגה צחוק הינו ממש סוג של עבודת השם שלנו. ולכן התרגיל הבא יסייע לנו להדליק את ההתלהבות הזו שוב ושוב. וכל בוקר כפי שכתוב בפסוק הנ"ל  "בבקר בבקר". אש תמיד – ההתלהבות שלנו צריכה להיות תמידית!

*תרגיל צחוק הגפרור - לחידוש ההתלהבות שלנו
מומלץ כל בוקר, אבל ממש כל בוקר, במיוחד בימים אלו שאחרי שמחת הפורים. ביד ימין נאחז בגפרור דמיוני, אבל מאד עוצמתי. זהו גפרור הצחוק המציית לצו השעה שדיברנו עליו.  ביד שמאל נאחז בכדור הפורים, שבנינו בתרגיל הקודם. בתנועת שפשוף בין הגפרור לכדור פורים, נדליק בתנופה גדולה ובהתלהבות,  את "אש" הצחוק שלנו, ונתגלגל מצחוק. חה חה חה !!  בתרגול קבוצתי, נוכל להסתובב עם הכדור והגפרור ולהדליק זה לזה, שוב ושוב את "אש" הצחוק.  כל הכבוד!

 
ה"שפת אמת" מביא את הזוהר, שדורש את הפסוק "זאת תורה העולה...ואש המזבח תוקד בו" (ויקרא, ו', ב) על עניין ההתמודדות עם המחשבות הזרות - מחשבות שליליות חלילה.  לפי הזוהר, הפסוק מלמד שהמחשבות הזרות נשרפות על ידי הרצון הבוער בלב.
את המילים "עד הבוקר", שנראות כמיותרות, כי הרי כתוב כל הלילה, זה ברור שזה עד הבוקר,   דורש הזוהר לעניין התמודדות שלנו עם מחשבות : תהליך תיקון המחשבות עובר ממצב של חושך וערפול, בבחינת לילה, לבהירות והפרדה בין טוב ורע, בבחינת בוקר. באמצעות הבהירות וההבחנה בין טוב ורע באות המחשבות הזרות על תיקונן. זוהי עבודת היהודי - להעלות את המחשבות הזרות באמצעות אש התמיד שבוערת בלבו  לה'.
מכאן למדנו על סגולה מעשית. אם אדם רוצה לדחות מחשבות שליליות מראשו, יאמר את הפסוק: "אש תמיד תוקד על המזבח".  האר"י הקדוש בסידורו מביא את זה בשם הרמ"ק (רבי משה קורדובירו, רבו של האר"י).

*תרגיל צחוק לניתוב מחשבות
נעצום עיניים – חושך - לילה. נבחר מחשבה שלילית.  עם מברשת דמיונית נתחיל "לנקות" את המחשבה הזו מהראש. נוסיף את המילים: "בטל ומבוטל" כדי לבטל את המחשבה הזו.  
נתחיל לצחקק ונמשיך "לנקות" תוך אמירת הפסוק: "אש תמיד תוקד על המזבח", ושוב "ננער"  עם המברשת
נפקח עיניים- אור – בוקר.  נזמין כעת מחשבה חיובית , נסתכל עליה, ונראה ממש מה קורה? איך זה נראה?  נחייך אליה, אל המחשבה הטובה,  נצחק אותה בקול ונאמר אותה לעצמינו.  חה חה חה חה !!

 
מאחלת לכולנו שבת מלהיבה ומשמחת
 באהבה ציפי דגן
 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן