התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת שמיני
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   !
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת שמיני  –  נלמד על השכינה, על ענווה ועל ברכת הכהנים                                          
                          איך הצחוק מחבר אותנו לשכנים ומלמד אותנו את ברכת הכהנים

בפרשת שמיני  נאמר: (ויקרא פרק ט' פסוק א' ):  "וַֽיְהִי֙ בַּיּ֣וֹם הַשְּׁמִינִ֔י קָרָ֣א משֶׁ֔ה לְאַֽהֲרֹ֖ן וּלְבָנָ֑יו וּלְזִקְנֵ֖י יִשְׂרָאֵֽל"
מפרש רש"י , שהיה זה היום השמיני למלואים. ימי המלואים, הם הימים בהם הכינו את הכהנים לקראת עבודתם במשכן. כמו כן היה זה יום ראש חודש ניסן, שהוקם המשכן בו ביום. בכל שבעת ימי המילואים, שבהם נעשתה עבודת הקרבנות על-ידי משה רבנו, לא ירדה אש מהשמים על גבי המזבח. אולם ביום השמיני, שבו הוקרבו הקרבנות על-ידי אהרן, ירדה האש לראשונה - אות לכך שעבודת הכֹהנים מתקבלת ברצון לפני ה'.
מסביר הרבי מלובביץ,  שני האחים שהנהיגו אותנו בצאתנו ממצרים: משה  קרב אותנו לאלוקים מלמעלה למטה דרך התורה שהוריד לנו במעמד הר סיני, אך הכשרת לבבות העם והעלאתו מלמטה למעלה הן כישרונו המיוחד של אהרן. כידוע, היה אהרן מעורב בדעת עם הבריות ואהוב על-ידי הכול, וככזה הִרבה להשכין שלום בין חברים ובין בני זוג, ועורר את בני ישראל לשאוף לחיים רוחניים.  לאור זאת, יש להבין כי פעולתו של אהרן בימי המילואים הִשלימה את התהליך שהתחיל בעבודתו של משה, ומשום כך דווקא על ידה נראה האות לגילוי נוכחות ה' במשכן. כולנו רוצים לחוש בנוכחות ה' בחיינו, ממש כמשה רבנו על הר סיני. אך כדי שנזכה לכך עלינו להידמות דווקא לאהרן: "אוהב שלום ורודף שלום, אוהב את הבריות ומקרבן לתורה" (פרקי אבות א, יב). אורח חיים כזה לא רק מיטיב עם הזולת, אלא גם גורם להשראת השכינה בחיינו.
המתרגלים  יוגה צחוק, זוכים גם לקרב בין אנשים, וגם לקרב בין אדם לבורא. הצחוק מקרב את השלום, ומחזק את האהבה בין אנשים. הצחוק מחבר אותנו אל כוחות השמחה הפנימית שלנו, שהיא בבחינת חיבור לרוחניות העליונה. כמו שנאמר: "אין השכינה שורה אלא מתוך שמחה" (שבת ל ע"ב) מוסבר שם - שמחה של מצוה. "מצוה גדולה להיות בשמחה".  אהרון השכין שלום בין איש לרעהו, ואז השכינה שרתה במשכן. כולם בשורש ש.כ.נ. שהוא גם השורש של המילה שכן – קרוב שהוא טוב מאח רחוק, חשוב  מאד להשכין שלום גם בין שכנים.

כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.
*תרגיל צחוק השכנים
תרגיל לקבוצה. נסתדר במעגל  או בשורות, תוך אחיזת ידיים משני הצדדים שלנו. נתחיל להשכין צחוק ושמחה אצל השכנים. כולם יחד נטה כתף לצד ימין עם צחוק ההולך ומתגבר. חה חה חה ! וכעת לשמאל, כתף וצחוק גדול חה חה חה !  נשימה עמוקה, ביחד עם השכנים, ידיים למעלה ולשאוף אוויר יחד, לשחרר ולנשוף יחדיו!  ועוד סיבוב כנ"ל עם השכנים. צוחקים יחדיו לשמחה  ומכינים את השטח להשראת השכינה!  כל הכבוד!

 
בפרק ט' פסוק כ"ב: "וַיִּשָּׂ֨א אַֽהֲרֹ֧ן אֶת־יָדָ֛יו אֶל־הָעָ֖ם וַיְבָֽרֲכֵ֑ם וַיֵּ֗רֶד מֵֽעֲשׂ֧ת הַֽחַטָּ֛את וְהָֽעֹלָ֖ה וְהַשְּׁלָמִֽים"
פרוש נפלא של הרבי מלובביץ, אהרון היה גם ענו וחשש כל הזמן האם הוא מספיק ראוי לתפקידו הרם, כהן גדול, בשל מעורבותו בהשתלשלות המצערת בחטא העגל.  ובזכות הענווה הזו קבלנו את ברכת הכהנים.  כולנו יודעים כי השראת השכינה במשכן תלויה במחילה על חטא העגל. וכך חשב אהרון, מאחר שמילאתי תפקיד מרכזי בחטא זה, הרי שהמחילה לכלל ישראל תלויה במחילה שימחל ה' לי. לכן, אני צריך להתפלל לה' שיברך אתכם וישמור אתכם ("יברכך ה' וישמרך"), שיאיר לכם פנים ("יאר ה' פניו אליך ויחֻנך"), ימחל לכם ("ישא ה' פניו אליך") וישפיע עליכם מטובו ("וישם לך שלום"). כמו כל המנהיגים היהודים הגדולים, הייתה זו ענוותנותו של אהרן שעשתה אותו ראוי לתפקידו ככהן המברך. על כולנו ללמוד מהדוגמה שהציב לנו.
איזה יופי!  הנה המקור של נשיאת הכפיים שאנו משתמשות בה בתרגיל צחוק בתמיכה.
 
*רצף תרגילי צחוק ללימוד והטמעת ברכת הכהנים.
תרגיל ליחיד או לזוגות או בהליכה בתפזורת.   
יברכך – נשים את כפות ידנו על הראש, (שלנו או בן הזוג). נטפח קלות ונצחקק. חה חה .  וישמרך – נצחק ונגונן עם זרועותינו סביב גופנו. חי חי חי    יאר ה' פניו אליך – אם ה' מאיר פניו, מי אנו שנעיז לא להאיר. "נדליק" את מאור פנים, כלפי עצמינו וגם כלפי  כל אחד סביבנו, נסתובב ונאיר פנים לכל אחד תוך כדי הליכה. ויחֻנך -  הוא גם חונן אותנו וגם נותן לנו חן.  נבצע את צחוק החנינה. נקוד קידת צחוק כלפי עצמינו. חה חה  וקידה. וכן קידת צחוק כלפי כל אחד תוך כדי הליכה.  ישא ה' פניו אליך - איך זכינו שהוא נושא פנים אלינו!  בואו נישא את הצחוק על כפות ידינו לכיוון מעלה. נסתובב בחדר ונצחק אותו על כפיים. חה חה חה!  בכל מפגש עם חבר "נשפוך" עליו את הצחוק.  חה חה חה ! ונמשיך.  וישם לך שלום – הצחוק הוא כלי נהדר להשכנת שלום. וכמובן שנבצע את תרגיל צחוק השלום. נבצע לחיצות ידיים לשלום, באמירת "שלום" עם צחוק מתגלגל לעצמנו, או לנוכחים בחדר. חה חה !   
    

מאחלת לכולנו שבת שלום ושמחה
 באהבה ציפי דגן
 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן