התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת תולדות
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   --
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות

בפרשת תולדות      –    נלמד מיעקב אבינו איך מתאמנים לשינוי בחיים
                                           כי אימון הצחוק מתחיל ב"מתוך שלא לשמה יבוא לשמה"
בפרשת תולדות  נאמר: (בראשית כ"ה  כ"ב) " וַיִּתְרֹצֲצוּ הַבָּנִים (עשו ויעקב) בְּקִרְבָּהּ".
רפאל כהן מביא הסבר יפהפה ומעשי. והוא אומר כי עשו מסמל את היצר הרע, יעקב מסמל את היצר הטוב.
שני הכוחות האלו מתרוצצים כל הזמן אצל כל אחד מאיתנו.  "ויצא הראשון אדמוני כולו כאדרת שיער ויקראו שמו עשו, ואחרי כן יצא אחיו וידו אוחזת בעקב עשו, ויקרא שמו יעקב".
באופן רוחני יעקב הוא הבכור, הוא גם קנה את הבכורה מעשו מאוחר יותר. אך בעולם הגשמי שלנו הבכורה שייכת לעשו. בפשטות – עשו יצא ראשון ולכן הוא הבכור, מבחינה פנימית – הרוע והיצר הרע הוא הבכור בעולמנו, הוא הדומיננטי.  
 שימו לב, אומר רפאל כהן, כי סיפור שלילי יתפשט הרבה יותר מהר והרבה יותר רחוק מאשר סיפור חיובי.  רוב החדשות בתקשורת הן שליליות. מחקרים מראים כי רוב מחשבותיו של האדם הן מחשבות שליליות, לצערנו. ובכלל רב האנשים בעולמנו מנסים קודם כל לפתור בעיות ורק אחר כך להתפנות ליצירות חיוביות.
      מחקרים מלמדים כי במוחנו עוברות כ- 90 אלף מחשבות ביום בממוצע. קשה לשלוט במחשבות כי הן די שולטות עלינו.  לשמחתנו המחקר מצא כי אין אנו יכולים לצחוק ולחשוב בו זמנית, באותה שניה, כלומר הצחוק יוצר כעין איפוס (כמו ריסט במחשב) במוחנו, וכך ניתן ע"י אימון  "לשתול" שם מחשבות חיוביות באופן מכוון.

כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.
*תרגיל צחוק לביטול מחשבה שלילית.
ביד ימין "נאסוף" את המחשבה השלילית (כעס או עצב וכו') מעל הראש שלנו. וביד שמאל נשתמש ככלי קיבול, לתוכו נכניס את המחשבה שאספנו ונתפוס אותה חזק. (כדי "להשתלט עליה"). וכעת נאמר בקול: "אני שולטת בה (במחשבה) ולא היא בי".  נתחיל לשחרר ע"י צחקוקים עם אצבע אחרי אצבע, לכיוון הרצפה, את אותה מחשבה סוררת, וכך נפרק אותה לחלוטין עם הצחוק. אפשר גם "לדרוך" עליה בשמחה, ולהכריז: "זה לא שלי יותר". שאיפה עמוקה ונשיפה!   איזו הקלה !  ב"ה!


כיצד אפשר לנצח את היצר הרע הדומיננטי? לפעמים פשוט צריך להשתמש בנשק שלו: בתחבולות ובעורמה. יש להתמודד בחוכמה עם השליליות. היצר הרע ינסה תמיד "לצוד" אותנו, ואילו מנגד אנו זקוקים לכלי נשק מתוחכמים נגד העצלנות, הספקות, הפחדים ונגד כל אותם אמצעים ודרכים שבהם משתמש אותו "עשו" כנגדנו.
גם פה בפרשת תולדות, מסופר על רבקה אמנו היודעת שכעת יעקב חייב לקבל את הברכה מיצחק. הברכה של יצחק היא גורלית, ובכוחן העצום של המילים האלו להשפיע לדורות,  לכל עם ישראל ולכן החלפת הברכות היא קריטית לעיצוב כל זרעו של יעקב - עם ישראל. רבקה, שגדלה במשפחה של רמאים מבינה כי "בתחבולות תעשה לך מלחמה", וכדי לנצח בקרב, יש להילחם וליזום מהלכים אקטיביים.  ולכן היא מחייבת את יעקב להתחפש לדמותו של עשו, ידיים שעירות ע"י פרוות, והוא מציג את עצמו כעשו, לפני יצחק, וכך זוכה בברכה הגורלית.
בכוחן של המילים בפרשה לתת לנו את האפשרות להתחכם, לקחת את הבכורה מ"עשו" ולהפוך את החיובי ואת המעשה הטוב לדומיננטי ולבכור, וזאת ע"י עשייה מתוחכמת וערמומית באופן חיובי.
אחד "הטריקים", לדוגמא, הוא "טריק העמדת הפנים" כפי שאמרו חז"ל: "מתוך שלא לשמה – יבוא לשמה", או באנגלית, כפי שאומר ד"ר קטריה, מפתח היוגה צחוק העולמי, "First fake it and  then you make it". כלומר לפעמים כדי להשריש התנהגות חדשה מסיימת עלינו לזייף ולהעמיד פנים.
אם למשל, קשה לנו לתת מחמאות, כדאי לנו "לרמות" ולהחמיא גם כשאנו לא ממש מתכוונים לכך, משום שאם נעשה זאת הרבה פעמים, בסופו של דבר נצליח להטמיע את התנהגותנו החדשה ולהפוך אותה לחלק קבוע מהאופי שלנו.
כך מתנהלת שיטת האימון לחשיבה חיובית יוצרת מציאות. וכך אנו מחזקים את האימון הזה, ע"י הפעלת רפלקס הצחוק באופן יזום. יוזמים ויוזמים צוחקים וצוחקים והצחוק הופך אצלנו לכלי טבעי אשר בעזרתו  נוכל להתגבר על עצלנות, קיבעון מחשבתי, פחדים, חרדות, עצב ועוד ועוד. . .  וכפי שמסכם רפאל כהן: טריקים ותחבולות אלו יאפשרו לנו לצאת מתבניות החשיבה האוטומטיות ולנצח ב"מלחמת עשו – יעקב" הפנימית שלנו.


*תרגיל צחוק חץ וקשת ללכידת פחדים.  ( או מחשבות טורדניות או עצב וכל מרעין בישין שלא נדע)
נחזיק בידינו "חץ וקשת" דמיוניים ונכוון אותם לצד ימין, נדמיין את הפחד שלנו יושב על ראש החץ, ובתרועה רמה נכוון חץ הפחד על הקשת הא ...הא.. ו . . . נעיף אותו אל מעבר לאופק עם צחוק מתגלגל.  חה חה חה
"נלביש" על ראש החץ עוד פחד שלנו ונחזור על התרגיל, הפעם לצד שמאל.   מומלץ לפחות פעם אחת ביום!!


*תרגיל צחוק לשחרור אמונה שלילית מגבילה שלנו על עצמינו  (ביטחון עצמי, תחושת כישלון חלילה, ועוד)
אמרו חז"ל: " כפי המידה שאתה מראה מלמטה כך מראין לך מלמעלה". כדאי לבקש ולהתפלל מתוך שמחה – ואז
נקבל שמחה ומענה של שמחה.  עם שתי הידיים ניצור כעין כלי קיבול לפני הגוף ועליו "נעמיס" את האמונה מגבילה שלנו בהדרגה ובריכוז. הא הא הא ו . . . נעיף את הכלי למעלה לכיוון השמיים ע"י צחוק גדול חה חה חה!
נמתח ידיים גבוה לכיוון שמיים בשמחה גדולה! ונבצע שאיפה ונשיפה.  כל הכבוד ! 


 שבת צוחקת ומחזקת -
באהבה
 ציפי
 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן