התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת תצוה
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   !
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


בפרשת תצוה  –    נלמד על חשיבותם של בגדים, מדים בתפקיד בפרט.                                            איך הצחוק שלנו "מלביש" עלינו את הצד היפה של החיים.

בפרשת תצוה  נאמר: (שמות כ"ז  כ') : "וְאַתָּ֞ה תְּצַוֶּ֣ה | אֶת־בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֗ל. . ." ובמהלך הפרשה מתוארים התפקידים והלבוש של אהרון ובניו הכוהנים, המְשַמְשים במשכן. על הכוהנים להדליק את נר התמיד בכל יום באוהל מועד. כך גם מפורטים בגדי הכוהנים: אהרון הכהן הגדול ילבש אֵפוֹד ועליו החוֹשֶן. על החושן שהוא  לוח שעליו משובצות 12 אבנים טובות, ועליהן שמות  שנים-עשר שבטי ישראל. פרטי לבוּש נוספים שילבש אהרון הם: מעיל אֵפוֹד, כּוּתוֹנֶת תשבץ, מִצְנֶפֶת ועליה ציץ זהב. גם בניו ילבשו כּוּתָנוֹת, אַבְנֵטִים ומִגְבָּעוֹת.
המילה "תצוה", אומר רפאל כהן, היא מלשון מצוה ופירושה הפנימי הוא ציוות, צוות, חיבור.  לאיזה כח אפשר להתחבר בפרשה זו? התשובה: לכח ולאנרגיה שמייצג הכוהן הגדול. הפרשה מתארת בדקדקנות את בגדי הכהן כדי שאנחנו נוכל לגלות ולהתחבר לכל הדברים הפנימיים שהבגדים הללו מייצגים.
הרבי מלובביץ מתאר משמעות יפה לכל פריט מבגדי הכהונה. 
בפסוק (שמות כ"ח , כ"ח ): " . . . וְלֹֽא־יִזַּ֣ח הַח֔שֶׁן מֵעַ֖ל הָֽאֵפֽוֹד"  מדובר על שני פרטי לבוש של הכהן הגדול. אשר מסמלים את החיבור בין ארצי לרוחני בחיינו. 
האפוד היה תלוי מגבו של הכהן הגדול ועד עקביו, כעין סינר אחורי.  בעוד החושן היה תלוי  על שתי רצועות המחוברות מהאפוד מלפני הגוף, כנגד הלב.   לפי הקבלה, ה"אחור"  מסמל את הממד החיצוני-הארצי של המציאות – חלק חיוני , אך טפל לכאורה בחיים, שאינו נמצא במוקד תשומת הלב אלא מועבר אחורה. ה"פנים" , לעומת זאת, מסמלים את הממד הפנימי- רוחני של המציאות – החלק המשמעותי והמרכזי בחיים, הזוכה למלוא תשומת הלב ונמצא תמיד מלפנים.   הציווי בפסוק זה, האוסר על ניתוק החושן מן האפוד מלמד על היחס הנכון בין הפנים והאחור, המחוברים תמיד. הכהן הגדול, שהוא הדמות המקודשת ביותר בעם ישראל, מוכרח לבטא בלבושו את הקשר המחבר את הרוחני אל הארצי, את העיקר אל הטפל.
האמת המאירה במוח ובלב
, שהם איברי ה"פנים" שלנו, צריכה להשתלשל ולרדת עד שתחדור אפילו אל העקבים שלנו – האיבר ה"אחורי" ביותר, הדורך על האדמה, המדשדש במישור הארצי והיומיומי ביותר של חיינו.
אצלנו אנשי היוגה צחוק, בתודה לבורא עולם, מאור הפנים החיצוני  שלנו מייצג את הלב השמח. והמוח שלנו כבר מיומן כ"ברז" של אנדורפינים, בכל הזדמנות שאותה, אנו ממהרים לטבל בצחוק בריא ומאוורר. הצחוק מחבר בהחלט, בין החלקים הפנימיים של נשמתנו, עומק ליבנו, אל ההבעות החיצוניות שלנו. אז בואו ונכיר את מה שמסמלים מדי הכהונה.
 
כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.
*תרגיל צחוק – צחוק הכתפיים
נתחיל מהרצועות של האפוד הנתלות על הכתפיים. בשתי ידינו נטפח על הכתפיים של עצמינו, (אפשר בשיקול ידיים)  נצחק ונודה  על הכתפיים היציבות שזכינו בהן. תוך כדי טפיחות וצחוק, נאחל לעצמינו שנזכה לכתפיים יציבות וחזקות לאורך החיים בע"ה.    חה חה חה     כל הכבוד!!
נסתדר בזוגות – ונגלה זה לזה בשביל מה אנו צריכים כעת "כפתיים חזקות". נטפח על שתי כתפי בן הזוג עם צחוק מעודד + אמירה: " הכתפיים שלך חזקות בעין טובה,  כדי להצליח ב . . . ". והמקבל יענה "אמן" ונתחלף.


*תרגיל צחוק – צחוק העקבים
האפוד יורד לאורך הגב  עד העקבים. כדי שהאנרגיות הטובות שלנו תרדנה אל העקבים, נכין ביד ימין כדור של צחוק, ננפח אותו כמו בלון בהמון צחוק. ו"נלביש" אותו על העקב הימני ע"י צחוק גדול. בזהירות על הגב!
וכנ"ל ביד שמאל על עקב שמאל.  אם מתרגלים בקבוצה ניתן להיעזר בחברים, כל אחד "ילביש" את כדור הצחוק על העקבים של חברו.
כעת נתחיל לצעוד על האדמה על עקבי הצחוק שלנו. לאט בעדינות ובצחוק גדול ומתגלגל, לאורך כל החדר. ניתן להיעזר בחברים ולתת ידיים ולהמשיך את צעדת עקבי הצחוק עם מוזיקה של שיר לכת!   בכיף ולבריאות!לעיתים אנו מתלבטים או בעיקר מתלבטות, מה ללבוש, מה מתאים לכל מעמד או אירוע? מכירים את זה כשאנו לבושים בסגנון מהודר, אנחנו בתחושה חגיגית מכובדת, מין רשמיות, ומתהלכים באלגנטיות, לעומת כאשר אנו בביגוד ספורטיבי, אנחנו רצים, מדלגים על כמה מדרגות, וחשים מין חופשיות בלתי רשמית. כלומר הבגדים שלנו הם בהחלט בעלי משמעות המשפיעה על ההרגשה, על ההתנהגות, ובוודאי הם מייצגים אותנו כלפי חוץ.
 
*תרגיל צחוק – צחוק הלבוש המייצג
"נלביש" על עצמינו בגד מפואר מאד. נסתובב ונצחק בחדר בהליכה ובצחוק המתאימים ל"בגד" שבחרנו.
חה חה חה!   על הסובבים לנחש איזה סוג בגד לבשנו. מי שניחש נכונה, מקבל את ה"בגד" הזה וממשיך לצחוק בהתאמה.    וכעת נחליף לבוש וכן הלאה.   איזה כיף!


*תרגיל צחוק – צחוק הוויז
החושן היה  פריט הלבוש היקר והחשוב. אבני  החושן , המונחות על לוח מעל ליבו, היו מסמנות לכהן הגדול את התשובות עבור שאלות רבות וחשובות. אפשר לדמות את זה להבדיל, לסוג של  מכשיר ניווט  כגון  - ג'יפיאס או וויז המכוון את האדם לאן להתקדם.
תרגיל לזוגות. נסתדר זה מאחורי זה. והנה עוד שילוב של אחורי וקדמי.
האחורי הוא הנווט - הוויז,  מניח ידיו על כתפי החבר הקדמי, המייצג את האדם המתקדם. הקדמי הוא המובל   וסומך  לחלוטין על הוויז וממושמע להוראותיו.    הנווטן משתמש בהרבה צחוק ונותן למובל הוראות איך לצחוק ולאן להתקדם.  מדי פעם הוא מודיע: "מחשב מסלול מחדש"! ואז הוא משנה את הצחוק  ואת הכיוון.  אפשר להוסיף גם מטרות שאליהן הם מתקדמים ובהתאמה משנים את צורת הצעדים, ואופן הצחוק .   חה חה חה  ! נהדר!

שבת צוחקת ומובילת שמחה  לכולנו
באהבה ציפי דגן

 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן