התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> פרשת תרומה
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   --
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות

פינת  "פרשה צוחקת"  יוגה צחוק בפרשת השבוע  -   מאת ציפי דגן
                                 ניתן לתרגל בשמיעה באתר ובקבוצות הוואצאפ

         בפרשת תרומה  –    נלמד על הנתינה והשמחה                                          
                       איך הצחוק שלנו תורם לנתינה לעולם  ובונה בית מקדש


בפרשת תרומה  נאמר: (שמות כ"ה  ב') : " דַּבֵּר֙ אֶל־בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֔ל וְיִקְחוּ־לִ֖י תְּרוּמָ֑ה מֵאֵ֤ת כָּל־אִישׁ֙ אֲשֶׁ֣ר יִדְּבֶ֣נּוּ לִבּ֔וֹ תִּקְח֖וּ אֶת־תְּרֽוּמָתִֽי". הפרשה מספרת על בניית המשכן שהוא בית המקדש הנייד במדבר, גירסת הפרומו לבית המקדש הקבוע,  בע"ה כאשר יגיעו לארץ ישראל. וכדי לזכות את כל העם בהשתתפות בהקמה, מתבקשים בני ישראל לתת תרומה לבניית המשכן. נשאלת השאלה מדוע כתוב, "וייקחו  לי תרומה" ?  היה מתבקש שיהיה כתוב "ויתנו לי תרומה". מסביר הרב זמיר כהן, יש כאן למידה שהאדם הנותן תרומה בעצם הוא מקבל יותר מאשר מושא תרומתו.
המילה "נתן" היא דו צדדית, אותה משמעות בקריאתה מימין לשמאל ומשמאל לימין. כלומר כשאתה נותן אתה בעצם גם מקבל, מקבל מצווה, תחושת סיפוק, שמחה ולעיתים גם הכרת הטוב מצד המקבל. 
המסורת היהודית מלמדת אותנו,  כותב הרב יוסי גולדמן יושב-ראש האגודה הרבנית של דרום אפריקה, שבנתינה אנו למעשה מקבלים יותר ממה שאנו נותנים. אנו מקבלים לא רק פיסת שמיים בגן העדן המרוחק, אלא כאן ועכשיו. ברור שבמערכות היחסים שלנו – במשפחה, בעסקים או בקשרינו החברתיים – אנו לרוב מקבלים נדיבות תמורת נדיבות, ואנו מגלים כי הצד השני נענה ומשיב בדרך דומה של נתינה. אולם עצם העובדה שעשינו מעשה טוב, מעשה שהוא נכון, אמיתי ואצילי, מעניק לנו תחושת סיפוק רבה. עובדה זו שופכת אור על הביטוי הלא שגרתי בדבריו של אלוקים למשה בפרשת השבוע, "ויקחו לי תרומה" – כלומר, והם יקחו עבורי תרומה. מדוע יקחו? הרי אין ספק שלתרומה יהיה מונח מדויק יותר. אולם מאחר שכשאנו נותנים אנו גם מקבלים, הרי המילה"יקחו" הולמת ומתאימה. מאותה סיבה, אנו מוצאים שהביטוי העברי "גמילות חסדים" מופיע תמיד בלשון רבים. כיוון שבכל פעם שבה מישהו עושה מעשה חסד אחד ויחיד, לפחות שני בני אדם מרוויחים מכך – הנותן והמקבל גם יחד.
גם אנו אנשי היוגה צחוק, בהפעלת רפלקס הצחוק - אנו  תורמים להתרוממות הרוח של העולם. ב"ה זכינו וזוכים כל יום לעסוק בזכויות. מגלה לנו אליהו הנביא: "אדם המשמח את הבריות ידוע שהוא בן העולם הבא"!
אנו נותנים חיוך ובד"כ מקבלים חיוך בחזרה.

כהרגלינו, נטמיע את המסרים ע"י חווית היוגה צחוק, דרך מוח ימין שלנו.
*תרגיל צחוק – צחוק התרומה
שלב א' - נחזיק בידינו חופן "מטבעות צחוק". ניקח אחת מהן ונתרום אותה – נשים אותה בכף יד של מישהו לידינו. אבל המטבע הזו עוברת רק אם צוחקים אותה. אז קדימה לצחוק ולהניח. חה חה חה . כעת נתרום עוד מטבע צחוק לעוד כף יד של מישהו. וכך נמשיך ונסתובב ונתרום עוד ועוד מטבעות צחוק, תוך כדי צחוק מתגלגל. שלב ב' – נכין "קופה צוחקת" להתרמת צחוק. נסתובב בחדר עם הקופה הצוחקת ונתרים את הסובבים, תוך כדי צחוק. עד אשר הקופה הצוחקת תהייה מלאה וכבדה. כעת נבדוק את משקלה בעזרת זרועותינו שהן כעת מאזניים של צחוק. וקדימה להרים ? ו.. חה חה חה  !
הוראות שימוש: אם הקופה קלה מדי, יש צורך דחוף בהתרמת עוד מטבעות של צחוק. 
 

היות ופרשת  תרומה – היא ההתרוממות שמגיעה אחרי נפילה מזעזעת. בסדר הכרונולוגי של הדברים, חטא העגל המזעזע התרחש לפניה. משה מאחר בכמה שעות לרדת מהר סיני ובני ישראל נלחצים ועושים עגל.
מיד אחר כך אומר ה': קדימה, תביאו תרומה. מה להביא? זהב. למה? יבוא זהב שבמשכן ויכפר על הזהב של העגל.  פשע שהופך  לשפעוהנגע הופך לעונגהנגף יהפוך לגפןענבי הגפן – לכל הרווקים. הבניה והגאולה והשמחה באים אחרי העצב. מהעצב מצמיחים שמחה הכי גדולה.  (הר' ימימה מזרחי)
וכאן אנו מתחברים לחודש אדר שנכנסנו אליו השבוע.
נאמר בגמרא: כשם שמשנכנס אב ממעטין בשמחה, כך משנכנס אדר מרבין בשמחה. (מסכת תענית כ"ט, עא) ומחדשים לנו חז"ל: רק כשיש כזה צער, אפשר לדבר על כזאת שמחה.
ההסבר הרגיל  - למה לא כתוב  מפסיקין  אלה ממעטין – כי יהודי לא יכול יום אחד  ללא שמחה  כמעט כמו חמצן.  

*תרגיל צחוק – כפתורי הצחוק
קבלו מתנה:  שני כפתורי ווליום של צחוק. היות והגיע אדר, נסובב  ונרים את הווליום של הצחוק בהדרגה. קדימה! ביחד איתי !  חה חה חה     הבנתם את הרעיון ?  יפה!  כעת  הכפתורים שלכם לעד.  וכשיגיע חודש אב פשוט תנמיכו את הווליום. אך הכי חשוב זכרו להגביר בכל הזדמנות.    ברוו !


ההסבר החדש של הר' ימימה מזרחי, לאמרה הנ"ל: מחדש לנו בעל התניא, רבי שניאור זלמן מלאדי זצ"ל: רק מי שידע תהומות של עצב (כמו רבי נחמן מברסלב) יכול בקלות להפוך אותם לשמחה. רק מי שהיה במחוזות האפלים האלה לא עלינו לא עליכן שנקראים "מרה שחורה" הוא אדם שידע להיות שמח.
שמעו את המילים היפהפיות של בעל התניא:  
בכל עצב יהיה נותר ( בכל עצב שלך יש יתרון, יש משהו טוב),  והיתרון היא השמחה הבאה אחר העצב. - היא שעת הכושר, שעה היותר וראויה להפוך את העצב לשמחה. ומה יגיד? (איך תהפכי את העצב שלך לשמחה?)  
וזה ישיב אל ליבו ויאמר לעצמו: "והרי ה' רואה אותי לבדי, ורואה אותי עצב, וכמה שאני רחוק ממנו, ובגלל זה הרחמנות עלי גדולה מאד ובגלל זה אני יכול עכשיו לצעוק אל ה' בצר לי  וה' יוציא ממסגר נפשי" (ספר התניא פרק לא)   
אומרת ימימה שיש כאן אמירה :  "בית המקדש ייבנה או מהדמעות שלך או מהצחוק שלך. מי שיודע לבכות ידע לצחוק.   הנה ההגדרה הנפלאה של בעל התניא:  ובאמת, אין לב נשבר ומרירות הנפש נקראים בשם "עצבות" כלל, בלשון הקודש (זה שאת בוכה זה לא עצבות). כי העצבות היא, שליבו מטומטם (סגור) כמו אבן ואין חיוּת בליבו. אבל מרירות ולב נשבר?  אדרבה, יש חיוּת בליבו להתפעל ולהתמרמר ועוד מעט יהפוך לשמחה גדולה.   

*תרגיל צחוק – צחוק האינסטלטור
המטרה לשחרר את הסתימה שבלב.  נאחוז "מברג צחוק" ביד ימין, ואת הלב האטום (הסתום) ביד שמאל.  בעזרת מנוע הצחוק שלנו נתחיל לסובב את המברג בתוך הסתימה שבלב. נצחק ונסובב , יותר ויותר לפי הצורך. לאט לאט נשחרר את כל ה"חלודה" מהלב עד שמתקבל צחוק משוחרר וזורם!  חה חה חה ! נהדר !!
*תרגיל צחוק – קופת הצחוק
זוכרים את "קופת הצחוק"  מהתרגיל הראשון? זו קופה רבת תפקידים,  שימושית ביותר. למשל כעת היא מסייעת לנו להפוך עצב לשמחה.  נתמקד לרגע במחשבתנו במשהו עצוב.  אך ממש לרגע קט ומיד נרים את הקופה הצוחקת ונשפוך את כל תוכנה מעל הראש. מטבעות הצחוק נופלות עלינו , על ראש, הכתפיים, הבטן , בצחוק גדול עוטף מלטף ומצחיק. חה חה חה   איזה כיף !!!
ומה צריך כעת לעשות ?   נכון! להתרים שוב מטבעות צחוק לתוך הקופה, כדי שתהיה מוכנה לשימוש ברגע הנכון.


השמחה הבאה אחרי העצב,  היא  כמו מבצע אימהות צוחקות למען זיווגים. בחודש הקרוב נחגוג 4 שנים למבצע עם 138 חתונות. מתוך הדאגה לרווקים והרווקות התאספנו כמעט בכל ערב ר"ח כדי לבנות שמחה משותפת ומיוחדת במסעות שלנו.
שמחה גדולה שהביאה לנו בחסדי ה'  138 ישועות כן ירבו אמן!   מוזמנות להצטרף אלינו למסע היומולדת החגיגי שלנו  בע"ה ביום רביעי  כ"ט אדר א'.
 
שבת משמחת  וצוחקת לכולנו
באהבה ציפי דגן


 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן