התקשרו עכשיו!
052-3587872
דף הבית >> עמוד פרשה צוחקת >> קערה צוחקת לליל הסדר
 
פינת  "פרשה צוחקת"   יוגה צחוק בפרשת השבוע - כל שבוע   !
                                                   מאת ציפי דגן
                               בגירסת שמע גם בקבוצות הוואצאפ הצוחקות


מארחת השבוע את "קערה צוחקת" לכבוד ליל הסדר!
 
ביום שישי הקרוב בע"ה נכין את קערת ליל הסדר. חשבתי לעצמי איך נצטחק עם הקערה? איך נאיר לה פנים?  כדי שהיא תאיר לנו פנים. ובעיקר תמלא את תפקידה הסמלי והמיוחד בליל הסדר.
שתהיה הכי יפה בעולם,  כותבת הרבנית ימימה מזרחי,  עדיפות  אפילו לקערת כסף, אם אפשר, ומצטטת את הרב מוצפי : "אם השיגה ידו, ישתדל להכין קערה מפוארת לשולחן ליל הסדר, כי היא מפתח פרנסה לכל השנה כולה, שכן בפסח נידונים על התבואה. ומי שיש בידו, טוב שתהיה לו קערה מכסף".[1]
הקערה שלנו, גם היא לא מכסף, היא ממש קערת זהב. הרי ידוע שהצחוק אינו עולה כסף אך שווה זהב!

כדרכינו  בע"ה, נטמיע את כל הערכים של הקערה ע"י היוגה צחוק.
"קערה" – לשון "רקיע". (הר' ימימה) כל הרקיעים פתוחים לתפילה כשאת מסדרת את הקערה. זה רגע מאד גדול. (בהגדה של פסח יש ציור של קערת ליל הסדר, עם המיקום המדויק של כל הרכיבים שבה.)
ולכן נאחז בקערה, נחייך אליה, ונצחק את צחוק הקערה הפותחת לנו את שערי הרקיע.  חה חה חה  !
הרי כבר כתב הבעש"ט:  " עצבות נועלת שערי שמיים, תפילה פותחת שערים נעולים והשמחה בכוחה לשבר את החומות"    
אז הנה לנו הזדמנות לפתוח שערי שמיים עם מתנת הצחוק שלנו בזמן סידור הקערה לליל הסדר.
וכל מרכיב בקערה המסמל משהו טוב עבור החיים שלנו. עם כל מרכיב בקערה, יש לנו הזדמנות לבקש משהו לעצמינו, ולסובבים אותנו.
את כל אחד מהם נכין  לתוך הקערה,  תוך כדי תרגול עם רפלקס הצחוק שלנו כדי להגביר את שמחתנו וכך  ולקרב את בקשותינו לפני בורא עולם.

את המרור – המסמל את סבלם של בני ישראל במצרים, ואת כל מה שמריר בחיינו, את הצער בחיים, שלא נדע.
נניח  בקערה  עם צחוק מריר, תוך כדי , נבקש מבורא עולם: "תקיף לי אותו בישועות" שתגרומנה לי לחייך ולצחוק. ולאט לאט נהפוך את הצחוק לשמח  "חה חה ישועות! חה חה  ישועות"  !!!


זרוע – "תגאל אותי בזרוע נטויה", (הר' ימימה)  נניף מעלה את הזרוע, בצחוק נמרץ של זרוע נטויה, צחוק המתגבר עם כוונות של גאולה , כעת נבקש על כל הגאולות הפרטיות שלנו, כל גאולה עם צחוק מתגבר! חה חה!

ביצה, כנגד קורבן חגיגה: (הר' ימימה) תוך הנחת הביצה נבקש:  "תעשה לי חגיגות בבית הזה, חפלות. מהפכה של שמחה כל השנה בבית".  וכמובן שפה אפשר לשיר ולרקוד, ולצחוק בכיף !!!

חרוסת מתוקה – "תטבול לי את כל הצער במתיקוּת". (הר' ימימה)  נטעם טיפה מהחרוסת המתוקה, ונחוש  את המתיקות, נצחק אותה, מתוק לנו ? אז קדימה, צחוק מתוק !  הו הו הו הו !!  איזה כיף !

כרפס –  כר – פס  "נשים פס" מחייך  על כל המחשבות המגבילות אותנו, ועל הלחצים והמתחים המצרים את צעדינו. על ידי זה כל מגבלה קשה כזו תהפוך לרכה כמו כר. וכעת נתענג על הרעיון של הפיכת כל קשה לרך ע" צחוק רך ונעים – צחקוק! הא הא הא !! מעולה!

חזרת – היא חריפה במיוחד,  מחד, מסמלת גם היא קשיים ומגבלות, אך מאידך,  באותה מילה היא גם מסמלת חזרה, לחזור. תמיד ניתן לחזור מרגעים קשים שלא נדע, לרגעים מתוקים ע"י הצחוק הממתיק כל מרירות.
ולכן נצחק בכיף תוך כדי הנחת החזרת בקערה.  חה חה חה !  תודה תודה על האפשרות !


מי מלח – קערית מי המלח, המצטרפת לקערה,  מסמלת דמעות מלוחות, גם כשנאכל את החזרת, לעיתים נדמע מעוצמת החריפות. נבקש מבורא עולם שנזכה להמתיק את הדמעות שלנו, נמיר אותן לדמעות של צחוק.
ונסיים בצחוק בריא ומתגלגל! חה חה חה  שיתגלגל לנו המזל לשמחות בשפע של טוב!

חג פסח שמח ומשמח  
 (כשר הוא בוודאי יהיה בע"ה)
 באהבה ציפי דגן
 
[1] הרב מוצפי, שם, עמ' רכא. 

 
לתרגול והאזנה לפרשה
כולל תרגילי הצחוק

נא לחצו כאן